Сколіоз

Сколіоз ― патологічне викривлення хребта, яке можна виявити приблизно у 4% дітей у віці від 10 до 14 років, причому у дівчаток він зустрічається частіше. Сколіоз буває вродженим або набутим, при розвитку після народження в 75% випадків причину знайти не вдається.
Легкий сколіоз зазвичай не супроводжується ніякими симптомами. Після тривалого сидіння або стояння дитина може відчувати втому м'язів спини. Надалі виникає м'язовий біль, яка поступово посилюється. Як правило, при сколіозі викривлення спрямоване праворуч у верхній частині хребта і наліво в нижній, так що праве плече виявляється вище лівого.
Легкий сколіоз часто виявляють під час медичного огляду в школі. Батьки, викладачі або лікар може запідозрити сколіоз, якщо у дитини одне плече здається вищою або іншого одяг на ньому виглядає асиметрично. Щоб діагностувати захворювання, лікар просить дитину нахилитися вперед, і оглядає хребет ззаду ― в цьому положенні легше помітити викривлення. Підтвердити діагноз допомагає рентгенологічне дослідження.
Прогноз залежить від того, де утворилося викривлення, наскільки воно важке, і від характеру перебігу сколіозу. Чим більш виражене викривлення, тим більше ймовірність його прогресування.
Половині дітей зі сколіозом потрібне лікування або постійне спостереження лікаря. Ранній початок лікування дозволяє запобігти подальшу деформацію хребта. Дитину, що має сколіоз, лікує дитячий лікар-ортопед.
Бічне викривлення хребта називається сколіозом. У чистому вигляді бічне викривлення хребта може спостерігатися в початковому періоді розвитку деформації; звичайно ж воно поєднується з обертанням хребта навколо вертикальної осі (торсією), розвитком кіфозу і освітою деформації грудної клітки (реберний горб). Тому захворювання називається кіфосколіозом з утворенням реберного горба або без нього.
Причини сколіозу
Причинами виникнення сколіозу можуть бути вроджені дефекти розвитку, рахіт, захворювання центральної і периферичної нервової системи (сирингомиелия, дитячий і спастичний параліч), статичні порушення та ін. Сколіоз виникає на тлі вроджених додаткових клиновидних хребців, вродженого зрощення хребців або ребер, асиметричного перехідного попереково-крижового хребця. Захворювання рахітом супроводжується порушенням фізіологічної осифікації. Якщо до закінчення рахитического процесу хребет дитини піддається навантаженню, особливо в неправильному положенні (носіння на одній руці, раннє сидіння в зігнутому положенні), то під впливом навантаження хребет деформується, на ввігнутій стороні хребта сила стиснення виявляється більше, ніж на опуклій, тому на увігнутій стороні зростання хребта буде уповільненим.
У деяких хворих причини розвитку сколіозу встановити не вдається (ідіопатичний сколіоз). Характерними особливостями цієї групи сколіозу є виникнення викривлення (частіше у дівчаток) у період до початку статевого дозрівання і відсутність яких-небудь кісткових змін в області деформації.
Вкорочення однієї нижньої кінцівки або неправильне положення (приведення, відведення, згинання) обумовлює косе положення тазу, внаслідок чого розвивається статичний сколіоз. «Звичний» сколіоз виникає частіше у дітей шкільного віку в результаті тривалої неправильного навантаження на хребет (низькі парти, неправильна поза та ін).
Діагностика сколіозу
У хворих, які страждають на сколіоз, важливо періодично вимірювати ріст як в положенні стоячи, так і сидячи. Уповільнення темпу зростання свідчить про прогресування деформації. Вимірюють окружність грудної клітки, визначають життєву ємність легень.
При наявності торсії хребта, крім його сколіотичного викривлення, відзначають асиметрію грудної клітки, а у важких випадках – реберний горб, який особливо добре помітний при нахилі хворого вперед. Досліджують рухливість хребта в передньо-задньому, бічному напрямках, а також навколо поздовжньої осі хребта. Якщо сколіоз супроводжується кістковими змінами, рухливість зазвичай буває обмеженою.
У випадках нефіксованого сколіозу при розвантаженні хребта і в положенні лежачи викривлення зникає або зменшується. При фіксованих формах деформації, зважаючи стійких змін в зв'язковому апараті та кістково-м'язовій системі, при розвантаженні і витягненні хребта сколиотическое викривлення не зменшується. Для виявлення паралітичного сколіозу велике значення має дослідження функції м'язів спини.
Рентгенологічним дослідженням встановлюють ступінь сколіозу, а також наявність кісткових змін. Проведені рентгенографії в положенні стоячи, лежачи, а також з витягом дозволяє визначити, фіксований або нефіксований сколіоз.
На рентгенограмах кут викривлення знаходять наступним чином: відшукують хребець на вершині викривлення і на два нижче і вище його на дузі деформації. Визначають центр кожного хребця на перетині двох діагоналей. Потім з'єднують лініями центр хребця, що знаходиться на вершині деформації, з центрами вище і нижче розташованих хребців. Кут, що утворюється на перетині ліній, є величиною викривлення.
На підставі клінічних і рентгенологічних даних (Ст. Д. Чаклин) умовно розрізняють 4 ступені сколіозу.
При сколіозі І ступеня викривлення, помітне в положенні стоячи, зникає у положенні лежачи і не визначається рентгенологічно. ІІ ступінь характеризується наявністю нефіксованого сколіозу з кутом викривлення до 25 градусів. При ІІІ ступені – фіксований сколіоз і значно виражений, є реберний горб і кут викривлення від 25 до 40 градусів. ІV ступінь – це важкий фіксований сколіоз з кутом викривлення до 40-90 градусів і більше, що супроводжується вираженим реберним горбом.
Клінічні прояви сколіозу
При огляді визначають сколиотическое викривлення хребта, а також розташування плечових суглобів і лопаток не на одному рівні. У початковій стадії розвитку сколіозу викривлення може бути виявлено тільки при нанесенні олівцем точок над остистими відростками на шкірі або при рентгенологічному дослідженні. Спостерігається асиметрія грудної клітки, а у важких випадках – реберний горб.
Рентгенологічним дослідженням встановлюють не тільки ступінь сколіозу, але нерідко і його причину. При природженому сколіозі такими причинами можуть бути зрощення ребер, додаткові полупозвонки, клиновидні хребці і перехідний попереково-крижовий хребець.
Профілактика сколіотичної хвороби складається з комплексу заходів. Це, насамперед, своєчасна діагностика захворювання у початковому періоді – при появі перших симптомів. Система охорони здоров'я передбачала періодичні огляди дітей в дитячих садах і яслах. Створені спеціальні санаторії та школи-інтернати, де поряд з лікуванням створюється суворий режим. Більшу частину часу, в тому числі і час навчальних занять, діти проводять в положенні лежачи. Профілактику повинні проводити батьки з моменту народження дитини (мати повинна носити дитину по черзі – то на одній, то на іншій руці). У шкільному віці здійснюють контроль за позою дитини як у школі, так і вдома. Низькі парти, які не відповідають зросту, сприяють розвитку сутулою спини, а високі – розвитку косого положення хребта.
У нашій клініці проводиться лікування сколіозу у дітей і дорослих. При лікуванні сколіозу важливо пам'ятати, що чим раніше розпочато лікування, тим повніше може бути лікування. Початкові форми сколіозу лікуються консервативним шляхом. Величезне значення приділяється способу життя, активних занять лікувальною фізкультурою, правильного положення тіла під час роботи і навчання, чергування статичних і динамічних навантажень. Лікувальні програми при сколіозі передбачають поєднання рефлексотерапії з масажем, электромиостимуляцией, вакуумної і загальнозміцнюючою терапією лікуванням. При швидкому прогресуванні сколіозу, а також при виражених деформаціях показано оперативне лікування.
Серед оперативних втручань розрізняють операції, спрямовані на зменшення викривлення і фіксацію хребта, операції тільки фіксації хребта, а також операції на ребрах, переслідують мету зменшити реберний горб. До операції на ребрах іноді вдаються в поєднанні з фіксацією хребта.
Вчені довели ефективність ортопедичних корсетів для лікування сколіозу
З сорокових років минулого століття стали активно застосовуватися ортопедичні корсети коригують поставу. Врач, после предварительного обследования, назначает ношениеортопедического корсета как пассивного и удобного метода лечения искривления позвоночника. Но не смотря на это до сих пор остаются противоречивыми результаты исследований эффективности такого метода лечения искривления позвоночника. В журнале The New England Journal of Medicine была опубликована статья о новом исследовании доказывающим, что ношение ортопедического корсета как одного из основного метода консервативного лечения сколиоза у детей и подростков довольно эффективно на разных стадиях искривления позвоночника.
Керував дослідженнями професор Стюарт Вайнштейна (Stuart Weinstein). Дослідження проводилися за участю канадських і американських дітей віком від 10 до 15 років, у яких був діагностований сколіоз з кутом деформації 20-40 градусів. Дітей розділили на дві групи: першій було рекомендовано носити корсет по 18 годин в день, а пацієнти другої групи просто спостерігалися у ортопедів. Експеримент показав, що в групі, де діти носили коригувальні корсети успішне лечение сколиоза составило 72 % от общего количества пациентов, а также то, что более эффективный результат лечения был у тех детей, которые продолжительное время в течение дня носили корсеты. Из них примерно 90% вылечившихся от сколиоза пациентов носили корсеты в течение 13 и более часов в день. Вторая группа детей, где корсет для лечения сколиоза не применяли, от болезни избавилось примерно половина (48%) пациентов.
Врачам-ортопедам впоследствии отдали результаты исследований где было предписано использовать корсеты для лечении сколиоза и других заболеваний позвоночника.
Однак незважаючи на доведеність користі від носіння ортопедичного корсета, вчені так і не встановили, в яких випадках носіння коригуючих корсетів найбільш ефективно. Було виявлено, що у 41% пацієнтів, які рідко носили ортопедичні корсети, лікування порушень постави також було успішним. І навпаки, деякі пацієнти, які довго носили корсети, все-таки вимагали хірургічного втручання як єдиного способу уникнути ускладнень захворювання. Примером может служить зафиксированное состояние девочки, которая носила корректирующий корсет 22 часа в сутки, однако из-за отсутствия положительных улучшений ей было показано оперативное вмешательство.
Ортопедический корсет также не поможет в случае большого (50 и более) угла искривления позвоночника. В таких ситуациях медики рекомендуют хирургическое вмешательство для вживления титановых реек в спину пациента.
Единственный выход из этой ситуации – это купить корректоры осанки.
заказать корректор осанки покупатель сможет в категории на нашем сайте.
По всем вопросам размещения свяжитесь с нами мы будем рады помочь и ответить на любые ваши вопросы, или зайдите на наш сайт
Наш контакты
+38093562-83-80
+38050024-19-78
+38067698-65-91
Украина Харьковская область г. Харьков, ул. Балакирева 8/1
- ЕКСПРЕС-ТЕСТ НА АНТИГЕН: ЩО ЦЕ ТАКЕ І ДЛЯ ЧОГО ВІН ПОТРІБЕНВже два роки як ми живемо з новою проблемою — пандемією COVID-19. Зараз і медики, і вчені вже схильні вважати, що вірус не збирається залишати нас у спокої навіть у перспективі 2-3 років. SARS-CoV-2 мутує, з'являються все нові і нові варіанти: «дельта», «дельта плюс», «омікрон», «лямбда».Повна версія статті
- Милицю під коліно iWALK 3.0 Hands Free - краща альтернатива традиційним милиць.iWALK 3.0 Hands Free – це інноваційний милицю під коліно, який на відміну від звичайних милиць дає вам свободу рук і пересування. Ви можете вільно ходити по сходах, гуляти, ходити за покупками, займатися домашніми справами і грати з дітьми.Повна версія статті