Плантарний фасциит (п'яткова шпора)
Плантарний фасциит (п'яткова шпора)
П'яткова біль – досить поширена проблема. В тій чи іншій мірі біль в області п'яти відчуває кожен десятий чоловік. Причини цього стану різні, але найпоширеніша причина болю – плантарний фасциит.
Іноді використовують термін п'яткова шпора, але він не зовсім вірний. Справа в тому, що п'яткова шпора – це наслідок плантарного фасциїту, і сама шпора як раз не болить, а сам факт наявності або відсутності п'яткової шпори ніяк не впливає на лікувальну тактику й прогноз.
Більш того, часто п'яткову шпору можна виявити у абсолютно здорових людей, ніколи не які скаржилися на біль у п'яті.
Плантарной фасція – це особлива сполучнотканинна структура стопи, яка однією стороною кріпиться до п'яткової кістки, а інший – до фаланг пальців. Ця фасція, яку іноді називають підошовним апоневрозом, приймає важливу участь в утворенні поздовжнього склепіння стопи.
При плантарном фасциите в області прикріплення цієї фасції до п'яткової кістки відбуваються микроразрывы, фасція запалюється і тому виникає біль. Вночі, коли ми спимо, микроразрывы фасції зростаються, причому з укороченням, а вранці, роблячи перші кроки, ми знову розриваємо фасцію, відчуваючи при цьому біль. Після того як перші кроки розірвуть фасцію і розтягнуть її , біль вщухає, але протягом дня вона може з'явиться знову.
Крім плантарного фасциїту причинами болю в п'яті (або синдрому п'яткової болю) можуть служити: цукровий діабет, витончення жирової подушки п'яткової області (частіше у літніх) з хронічним забоєм п'яткової кістки, ожиріння, ревматоїдний артрит, хвороба Бехтерева, апофизит п'яткової кістки (хвороба Sever), переломи, метастатична хвороба, синдром тарзального тунелю (здавлення заднього великогомілкового нерва), здавлення медіальної гілки заднього великогомілкового нерва, латерального підошовного нерва і цілий ряд інших причин, розібратися в яких можна тільки на очному прийомі у лікаря. Однак, у переважній більшості випадків причиною п'яткової болю є плантарний фасциит.
Методами лікування плантарного фасциїту з доведеною ефективністю є:
- Зниження фізичного навантаження.
- Лікувальна фізкультура
- Устілки з супінатором (подпяточники для лікування плантарного фасциїту неефективні, але вони можуть бути доцільні при змішаних причини п'яткової болю)
- Тейпування
- Іммобілізація
- Нічні ортези (брейс)
- Локальне введення глюкокортикоїдних препаратів (наприклад, блокада диспроспаном або гідрокортизоном)
- Екстракорпоральна ударно-хвильова терапія
- У рідкісних випадках використовується хірургічне лікування
У цій статті ми детальніше зупинимося на вправах, ортезуванні і тейпировании тому, що ці методи можна вважати лікуванням першої лінії, тобто саме з них треба починати лікування плантарного фасциїту.
В основі вправ лежить розтягування плантарной фасції, в результаті чого фасція стає більш міцною, еластичною, а її довжина – адекватною. Завдяки цьому знижується ймовірність мікророзривів і п'яткова біль поступово йде.
В кінцевому підсумку це призводить не тільки до зменшення або зникнення сьогоднішньої болю, але і знижує ймовірність виникнення п'яткової болю в майбутньому. Однак, у ряді випадків вправи можуть підсилити біль: в такому випадку потрібно знизити інтенсивність занять, але не припиняти їх повністю. Найчастіше посилення болю після вправ пов'язане з помилками: до вправ приступають занадто агресивно, без разогревочной розминки. Потрібно пам'ятати про те, що вправи найбільш ефективні разом з модифікацією взуття, яку ви носите, про що вам слід проконсультуватися з лікарем очно. Лікар оцінить правильність використовуваної вами взуття, і, можливо, порекомендує устілки та/або подпяточники.
Як ми вже відзначали, вправи потрібно виконувати після разогревочной розминки, основним компонентом якої є розтягнення і розігрів литкового і камбаловідной м'язів, які допомогою ахіллового сухожилля значимо впливають на натяг плантарной фасції.
Вправа 1.
Зіпріться долонями об стіну, а стопи поставте прямо один за одним – як ніби ви стоїте на канаті. Хвора нога стоїть ззаду, якщо обидві болять п'яти ноги чергують. Не відриваючи п'яток від підлоги, присідайте, згинаючи ноги в колінах до тих пір, поки ви не відчуєте натяг в нижній частині гомілки тієї ноги, яка стоїть позаду. Затримайтеся в цій позиції на 15 секунд, потім випрямьтесь і повторіть вправу. Ця вправа є розігрівом і дозволяє збільшити еластичність м'язів гомілки, що, в сою чергу, знизить натяг плантарной фасції. Завжди починайте вправи з цієї розминки.
Вправа 2.
Друга вправа також є розминкою (розігріває литковий і камбаловидную м'язи гомілки), але вже включає в себе елементи розтягування плантарной фасції.
На підлогу перед стіною кладуть пару книг, так щоб їх висота була близько 5 сантиметрів. Встають носками на опору, п'яти звисають з краю. Долонями спираються об стіну. Стоячи на двох ногах нахиляються до стіни так, щоб відчути натяг в нижній частині гомілки. Затримуються в цій позиції на 15 секунд. Далі випрямляються і виконують підйом на носках обох ніг 15 разів, не опускаючи п'яти нижче поверхні опори. Далі вправу виконують у тій же послідовності, але тільки стоячи на одній нозі.
Вправа 3.
Ця вправа може здатися смішним, але насправді воно дуже ефективно. Варто відзначити, що воно найбільш корисно тільки в тому випадку, якщо ви виконали перед цим розминочні вправи. Беруть тенісний м'яч, качалку, або пляшку, кладуть під стопу і катають його, придавлюючи стопою, так щоб він перекочувався по всьому подовжнього зводу стопи. Якщо у вас період гострого болю, то в пляшку можна налити холодної води – це зробить вправи більш комфортними.
Вправа 4.
Зміцнення м'язів самої стопи допоможе знизити ризик подальших загострень п'яткової болі на тлі плантарного фасциїту. Справа в тому, що важливу роль у розвитку плантарного фасциїту грає пронація п'яткової кістки при ходьбі (завалювання п'яти всередину), що підтверджується більш інтенсивним сточуванням каблуків з внутрішньої частини і характерною деформацією задників взуття. У такому разі натяг плантарной фасції зростає, з'являються мироразрывы і виникає біль. У такій ситуації необхідно тренувати не тільки м'язи гомілки, але і м'язи стопи – завдяки цьому стопа при ходьбі буде менше деформуватися і натяг плантарной фасції нормалізується.
Вправу виконують наступним чином. Сидячи на стільці розсипають різноманітні дрібні предмети (камінчики, ключі, монети, кульки тощо). Важливо, щоб предмети були різними, тобто це не повинні бути тільки монети або ключі. Пальцями стопи збирають предмети і кладуть їх, наприклад, в банку. Варіантно можна збирати пальцями стопи розкладене на підлозі рушник.
Вправа 5.
Власне розтягнення плантарной фасції. Цією вправою закінчують заняття. Виконують витягаючи стопу на себе руками або стрічкою. Досягнувши максимально можливого тильного згинання стопи затримуються в цьому положенні на 10-15 секунд. Можливе виконання цієї вправи стоячи обличчям до стіни і спершись про неї долонями, тільки ногу при цьому треба відставити назад далі, ніж при розминці.
Тейпування.
Після вправ при плантарном фасциите доцільно виконати тейпування. Його можна здійснити за допомогою спеціальної спортивної стрічки – тейпа, або за допомогою лейкопластиру. Якщо у вас немає тейпа і доступний тільки лейкопластир, то я б радив вам використовувати лейкопластир фірми Hartmann. При тейпировании важливо натягувати стрічку в той момент, коли вона огинає стопу знизу трохи наперед від п'яти – таким чином тейп візьме на себе частину функцій плантарной фасції і навантаження на неї може бути знижена. Нижче представлені два відеоролика з тейпуванням – простий і складний способи.
Алгоритм тейпирования
Ночные ортезы (брейсы).
В лечении плантарного фасциита могут быть весьма эффективны ночные брейсы или ортезы. Как уже было отмечено выше, утренняя боль обусловлена тем, что при первых шагах происходят повторные микроразрывы подошвенной фасции, сросшейся за ночь с укорочением. Срастание с укорочением происходит потому, что ночью мы спим с вытянутыми носками стоп – т.е. голеностопный сустав и суставы стопы находятся в положении подошвенного сгибания. Особенно это характерно для тех людей, которые спят на животе. В таком положении стопы натяжение подошвенной фасции минимально, в связи с чем она и срастается с укорочением.
Если на ночь обездвижить стопу под прямым углом – т.е. в том, положении, в котором натяжение фасции сохранится, то утренняя боль исчезнет или станет меньше. С этой целью используются ночные брейсы, шины, ортезы или страсбургские носки. Поскольку вы теперь знаете принцип действия этих устройств, то, в случае если у вас нет возможности приобрести его, вы можете изготовить такое устройство самостоятельно: можно использовать длинный гольф, носок которого привязывается к ремешку, а некоторые мои пациенты даже использовали валенки – их жесткая конструкция не позволяла стопе вытягиваться. Конечно же, применение ночного обездвиживающего устройства может вызвать неудобства, поскольку вы не привыкли спать в таком положении. Однако, как правило, чувство неудобства постепенно проходит. Если же вы привыкли спать на спине, то дискомфорта , как правило, совсем нет.
Слева – два варианта ночных брейсов, справа – страсбургский носок.
Статья предназначена исключительно для всестороннего информирования о заболевании и о тактике его лечения. Помните, что самолечение может навредить Вашему здоровью. Обратитесь к врачу.
По всем вопросам размещения свяжитесь с нами мы будем рады помочь и ответить на любые ваши вопросы, или зайдите на наш сайт
Наш контакты
+38093562-83-80
+38050024-19-78
+38067698-65-91
Украина Харьковская область г. Харьков, ул. Балакирева 8/1
- ЕКСПРЕС-ТЕСТ НА АНТИГЕН: ЩО ЦЕ ТАКЕ І ДЛЯ ЧОГО ВІН ПОТРІБЕНВже два роки як ми живемо з новою проблемою — пандемією COVID-19. Зараз і медики, і вчені вже схильні вважати, що вірус не збирається залишати нас у спокої навіть у перспективі 2-3 років. SARS-CoV-2 мутує, з'являються все нові і нові варіанти: «дельта», «дельта плюс», «омікрон», «лямбда».Повна версія статті
- Милицю під коліно iWALK 3.0 Hands Free - краща альтернатива традиційним милиць.iWALK 3.0 Hands Free – це інноваційний милицю під коліно, який на відміну від звичайних милиць дає вам свободу рук і пересування. Ви можете вільно ходити по сходах, гуляти, ходити за покупками, займатися домашніми справами і грати з дітьми.Повна версія статті