Забій тазу, кульшового суглоба і верхньої частини стегна

Забій тазу, кульшового суглоба і верхньої частини стегна
Забій (по латині contusio) — закрите, тобто не супроводжується раною шкіри, пошкодження тканин і органів без істотного порушення їх структури. Це означає, що при ударі не відбувається розривів або відривів сухожиль, м'язів, зв'язок та інших м'якотканих структур. Забій може супроводжуватися пошкодженням кровоносних судин, що, в свою чергу, призведе до гематоми, тобто істинного скупчення крові в порожнині після травми або кровоподтеку (синців), коли забиті тканини рівномірно просочується кров'ю. Синець в місці удару зазвичай проявляється синьо-червоним плямою, забарвлення якого поступово за кілька тижнів змінюється на зеленувату і жовту. Якщо говорити про ударах тазу, кульшового суглоба і верхньої частини стегна, то частіше страждають м'які тканини над кістковими виступами. Найчастіше забій відбувається в ділянці великого вертлюга стегнової кістки ― самого виступаючого кісткового освіти на стегні, але удар може бути і в області гребеня клубової кістки, гілкою лобкової кістки, сідничним горбом або по всій передньо-зовнішньої поверхні стегна.
Причина удару досить банальна ― удар, який відбувається при падінні, зіткненні в спорті, дорожньо-транспортні пригоді, виробничих травмах і т. д.
Основна скарга - біль у місці удару. При цьому здатність рухати ногою через відсутність порушення структури м'язів, сухожиль, зв'язок збережена, але може бути дуже болюча.
Лікування в основному спрямовано на зняття болю і підтримання сили і рухливості в суглобі до тих пір, поки симптоми не зникнуть. При цьому важливо виключити інші, більш небезпечні ушкодження, про які ми поговоримо нижче.
Можливі ускладнення — субфасциальный гіпертензійний синдром, міофасцити міозит.
Типові місця ударів розташовуються в області кісткових виступів: вид спереду
Типові місця ударів розташовуються в області кісткових виступів: вид спереду
Діагноз
Діагноз забиття тазу, стегна, кульшового суглоба може виявитися не так проста як здається, так як при ударах можуть відбуватися й інші, зовні непомітні пошкодження. У будь-якому випадку спочатку розкажіть лікарю про те, як сталася травма. Після цього лікар приступає до огляду. Біль у місці удару посилюється при натисканні і при напрузі прилеглих м'язів. При ударах в області сідничного горба біль буває обмежена тільки задній групою м'язів стегна, а при ударах передньої поверхні стегна — чотириголового м'яза стегна. Оскільки майже всі розташовані тут м'язи задіяні при ходьбі, то зазвичай з'являється кульгавість. Можливий набряк або підшкірний крововилив. Іноді біль виникає при пасивних рухах ноги, тобто не тоді, коли пацієнт рухає ногою самостійно, а коли рухає ногою пацієнта лікар. При пасивних рухах в певних положеннях натягаються постраждалі м'які тканини або прилеглі до них м'язи, що призводить до посилення болю. Так, забої в області клубового гребеня супроводжуються болем при активному відведення і пасивному приведенні стегна, а забиття передньої поверхні стегна проявляються болем при активному розгинанні гомілки і згинанні стегна.
Для виключення більш серйозних проблем може знадобитися додаткова діагностика.Постраждалим проводять рентгенографію, що дозволяє відрізнити удари від видимих на рентгенограмах переломів. В першу чергу необхідно виключити переломи головки стегнової кістки, країв кульшової западини, переломи шийки стегнової кістки (перелом шийки стегна), вертлюгової області.
З інших методів променевої діагностики цінну інформацію дає тільки магнітно-резонансна томографія. З її допомогою вдається виявити гематому, синдром Morel-Lavallée (травматична відшарування шкіри і підшкірно-жирової клітковини), відрив м'язів, розриви суглобової губи, стрес-перелом шийки стегнової кістки та інші дрібні переломи, пропущені під час рентгенографії. Проте вдаються магнітно-резонансної томографії, як правило, не відразу, а лише тоді, коли звичайне консервативне лікування не дає очікуваних результатів.
Спеціальних діагностичних проб для забоїв не існує. Однак якщо є сильний набряк, особливо у верхній частині стегна і сідничної області, необхідно переконатися, що не розвинувся субфасциальный гіпертензійний синдром (інакше відомий як футлярный синдром), тобто що не відбувається ущемлення постраждалих м'язів в їх кістково-фасциальних ложах. Для цього вимірюють тиск в цих ложах. Згідно з низкою рекомендацій, підвищення субфасциального тиску до 30 мм рт. ст. або до рівня менше ніж на 30 мм рт. ст. нижче діастолічного кров'яного тиску служить показанням до фасциотомии ― операції, a ході якої розрізають фасцію, що знижує тиск всередині фасциального футляра. Проте треба мати на увазі, що навіть при такому високому субфасциальном тиску вичікувальна тактика дає в ряді випадків хороші результати.
Ускладнення ударів зустрічаються рідко. Одне з таких ускладнень — вже згадуваний субфасциальный гіпертензійний синдром, що супроводжується фіброзом м'язів (поступове заміщення сполучною тканиною) і зниженням амплітуди рухів. Інше можливе ускладнення — це розвиток оссифицирующего міозиту, стану, при якому всередині м'язів утворюються оссификаты, тобто ділянки звапнення, окостеневания. Для профілактики оссифицирующего міозиту проводять ранню мобілізацію (необхідні руху) потерпілого і приймають заходи, які перешкоджають розвитку гематоми. Сформувалася гематома може в кінцевому рахунку обызвествляться і робиться добре помітною на рентгенограмах і комп'ютерних томограмах. Від саркоми м'яких тканин її відрізняє рентгенологічна картина і наявність травми в минулому. Міофасцити міозит розвивається в доцентровому напрямку: спочатку утворюється поясок кальцифікатів, який потім розширюється всередину. Якщо міозит не викликає скарг, можна не звертати на нього уваги; якщо ж він супроводжується болем або значним обмеженням рухів у суглобах, то новоутворені кісткові маси після дозрівання видаляють хірургічним шляхом. Дозрівання осифікатів відбувається протягом декількох місяців і найкраще визначається за допомогою особливого діагностичного методу ― сцинтиграфії.
Міофасцити міозит. Ділянки м'язів "окостенели" після удару
Важливо згадати і ще одне важливе стан, яке не є ускладненням забиття, а швидше особливою формою удару - синдром Morel-Lavallée (травматична відшарування шкіри і підшкірно-жирової клітковини). Цей синдрому присвячена окрема стаття на нашому сайті.
Лікування
У переважній більшості випадків забиття стегна, тазу і кульшового суглоба успішно лікуються консервативно, тобто без операції. Мета консервативного лікування полягає в тому, щоб якомога швидше відновити повну амплітуду і силу рухів забитою нозі. Лікування починають з консервативних заходів по боротьбі з болем та набряком. Сюди відносяться спокій, холодні компреси і нестероїдні протизапальні препарати (вольтарен, ксефокам). Якщо стояння або ходьба викликають біль, можна скористатися милицями. Через 1-2 доби починають відновлювати рухливість ноги вправами на пасивне розтягування м'язів. Можна відразу почати лікування з розтягування постраждалих м'язів, для чого проводять іммобілізацію ноги у відповідному положенні — наприклад, при ударі верхній частині чотириголового м'яза стегна часто фіксують колінний суглоб в зігнутому положенні. Одночасно з розтягуванням постраждалих м'язів призначають вправи для зміцнення навколишніх м'язів. Поступово сила і рухливість ноги відновлюється, і потерпілий повертається до спорту.
Хірургічне лікування при ударах зазвичай не вимагається. Лише в рідкісних випадках доводиться розкривати гематому або проводити фасциотомию у зв'язку з підвищенням субфасциального тиску.
Сильний набряк і безрезультатність консервативного лікування вказують на можливу велику гематому, що перешкоджає швидкому загоєнню удару. В таких випадках проводиться МРТ і за її результатами вирішується питання про дренуванні гематоми.
Прогноз
Прогноз при більшості ударів сприятливий, проте важко передбачити, скільки часу знадобиться для відновлення після удару. Це залежить від місця і тяжкості забиття та особливостей організму.
Профілактика
У молодих удари неминуче супроводжують занять спортом, особливо такими жорсткими його видами, як американський футбол, хокей або регбі. Повністю запобігти їх навряд чи можливо, але частину з них можна уникнути за допомогою захисного спорядження. Хокеїсти, наприклад, носять спеціальні захисні шорти, оберігають таз і стегна від травм; схожі шорти з вшитими захисними щитками надягають і гравці в американський футбол. Інші частини захисного спорядження, наприклад наплічники, знижують ймовірність пошкодження таза та стегна в іншого гравця при зіткненні з ним. Важливим фактором може бути також поверхня ігрового поля. Так, існує думка (не підкріплене, втім, дослідними даними), що при грі на траві виникає менше ударів, ніж при грі на штучному покритті.
У літніх ушибы как правило случаются при падениях. Уберите коврики и лежащие на полу электрические провода оттуда, где Вы будете ходить. Если убрать ковры с пола нет возможности, проследите, чтобы углы не загибались. На нижнюю поверхность угла ковра можно приклеить двусторонний скотч. Пройдитесь по своей квартире или дому вместе со своими родственниками в качестве "сыщика" или специалиста по безопасности: уберите или приклейте двухсторонним скотчем уголки всех ковриков, чтобы об них нельзя было споткнуться. Если у вас дома паркет – проверьте все его дощечки, чтобы ни одна из них не вываливалась. Если падения вообще случаются достаточно часто ввиду разных причин, то тем более обратите особое внимание безопасности. Представьте, что в вашем доме должен появиться «ребенок» в плане передвижения по квартире: распланируйте так, чтоб и держаться было за что (но опора должна быть устойчивой, а не пластмассовой этажеркой) и споткнуться не обо что. Обклейте острые углы столов и прочей мебели специальными мягкими накладками (продаются в детских магазинах). Обеспечьте нормальную освещенность всех помещений и уголков в вашем доме.
Стаття призначена виключно для всебічного інформування про захворювання і тактику його лікування. Пам'ятайте, самолікування може зашкодити Вашому здоров'ю. Зверніться до лікаря.
З усіх питань розміщення зв'яжіться з нами ми будемо раді допомогти і відповісти на будь-які ваші питання, або зайдіть на наш сайт
Наш контакти
+38057780-13-52
+38093562-83-80
+38050024-19-78
+38067698-65-91
Україна Харківська область р. Харків, вул. Балакірєва 8/1
medmarket.kh@mail.ru
- ЕКСПРЕС-ТЕСТ НА АНТИГЕН: ЩО ЦЕ ТАКЕ І ДЛЯ ЧОГО ВІН ПОТРІБЕНВже два роки як ми живемо з новою проблемою — пандемією COVID-19. Зараз і медики, і вчені вже схильні вважати, що вірус не збирається залишати нас у спокої навіть у перспективі 2-3 років. SARS-CoV-2 мутує, з'являються все нові і нові варіанти: «дельта», «дельта плюс», «омікрон», «лямбда».Повна версія статті
- Милицю під коліно iWALK 3.0 Hands Free - краща альтернатива традиційним милиць.iWALK 3.0 Hands Free – це інноваційний милицю під коліно, який на відміну від звичайних милиць дає вам свободу рук і пересування. Ви можете вільно ходити по сходах, гуляти, ходити за покупками, займатися домашніми справами і грати з дітьми.Повна версія статті