Комплекс вправ після вивиху плечового суглоба
Вивих плеча – травма, яка вимагає до себе належної уваги. Лікування повинно бути своєчасним. Вже через 1-2 тижні після травми здійснити вправлення не представляється можливим, тому що суглоб заростає. Вправлення свіжого вивиху здійснюється під анестезією, після цього плече фіксується з допомогою спеціальних засобів.
У деяких випадках проводиться оперативне втручання, після якого також обмежується рухливість суглоба. Незалежно від методу лікування плечовий суглоб потребує періоді відновлення. Без реабілітації не обходиться жодна травма кісток.
Головна мета реабілітації – відновлення функцій суглоба після вивиху. Для того щоб зміцнити всі м'язи, необхідно виконувати певні вправи. Це особливо важливо для м'язів, які повертають плече всередину і назовні. В цих питаннях не обійтися без керівництва кваліфікованого фахівця, який допоможе підібрати комплекс вправ і покаже, як їх виконувати.
Важливо розуміти, що самостійна реабілітація – шлях до проблем. Якщо постраждалий чоловік, не порадившись, буде виконувати звичайні вправи, які зміцнюють біцепси, трицепси і дельтоподібний м'яз, є загроза отримання іншої травми. Такі вправи є силовими, значить, існує ймовірність, що відбудеться порушення в самому уразливому місці.
Можна так проявити самостійність, що травматологічний пункт стане самим відвідуваним місцем. Щоб уникнути цього важливо відкинути свою незалежність або недовіру до лікарів і слідувати рекомендаціям фахівця, який допоможе зробити період відновлення успішним.
Загальні відомості про ЛФК
Використання методів ЛФК – невід'ємна частина відновного періоду. Лікувальна фізкультура при вивиху суглоба плеча призначається з першого дня після того, як здійснилося вправляння. При цьому необхідна надійна фіксація зчленування з допомогою пов'язок, адже саме завдяки цьому пошкоджені тканини відновлюються швидше. Однак фіксація повинна поширюватися тільки на суглоб плеча. В інших сегментах руки потрібно обов'язково виконувати рухи.
Розробляти плечовий суглоб після вивиху потрібно з допомогою розгинання та згинання пальців, кисті, передпліччя в ліктьовій зоні. Розроблено спеціальний комплекс корисних вправ.
- Суглоб залишається в нерухомому стані – при цьому здійснюються довільні напруги конкретних м'язових масивів.
- Скорочення, що супроводжуються спробами зробити рух в нерухомому суглобі, або активними рухами, які дозволені. Ці вправи здійснюються здоровою і хворою рукою по черзі.
Ці методи ЛФК, використовувані після вивиху, виконуються протягом декількох тижнів, поки суглоб нерухомий. Після закінчення цього терміну показано носіння косыночной пов'язки.
Виробляються дії, спрямовані на розробку м'язів поясу плеча:
- нескладні кругові плечові рухи, але відводити плече потрібно тільки вгору;
- підняття надплечий;
- лопаткові зведення та розведення;
- згинальні і розгинальні рухи в суглобах плеча, потрібна нетривала затримка у крайніх точках.
Основна умова, яку необхідно виконувати в процесі відновлення та виконання комплексу вправ ЛФК після вивиху – не прибирати з передпліччя косинку. Після того, як знімається пов'язка, комплекс вправ розширюється.
Спочатку потрібно піднімати порожню кінцівку. Коли виконання рухів не приносить ніяких хворобливих відчуттів, кисті поміщаються гантелі. Спочатку їхня вага мінімальний, треба збільшувати поступово. Не можна дуже рано піддавати суглоб високим навантаженням. З-за цього може статися вторинний вивих, він може стати звичним.
М'язова діяльність руки при плечовому вивиху порушується досить сильно, тому що відбувається пошкодження м'яких тканин. Іммобілізація не дозволяє здійснювати повноцінні рухи. У зв'язку з цим вкрай необхідно починати виконувати вправи ЛФК своєчасно.
Після зняття пов'язки у виконанні ЛФК можна задіяти палицю, м'яч та інші відповідні пристосування. Багато активні рухи в ЛФК краще виконувати в лежачому на спині стані, наприклад, тягнути еластичний бинт, відводити зігнуту пошкоджену кінцівку.
Комплекс вправ після вивиху плечового
Комплекс вправ після вивиху, який є невід'ємною частиною ефективного лікування, можна розділити на три частини:
- вступний етап, коли організм поступово готується до складним рухам;
- основний етап, у якому виконуються найскладніші вправи, дозволені в цьому періоді;
- заключний етап, у процесі якого виконуються руху на розслаблення і дихальні вправи — вони знімають навантаження та напруження, що виникають під час занять.
Перші два етапи комплексу гімнастики складають близько 2/3 від усього часу занять. Важливо визначити оптимальну фізичну навантаження, щоб процес лікування було ефективним. Вибрати її можна за допомогою вимірювання пульсу. Потрібно підрахувати його до початку занять, після вступного, основного і заключного етапів, а також через три хвилини після вправ. Пульс повинен бути максимально великим в середині основного етапу, коли будуть виконані найскладніші вправи. Через три хвилини після гімнастики куль повинен стати нормальним, тобто, повернутися до вихідної величини.
Всі ці показники необхідно записувати в спеціальний щоденник, які час від часу необхідно показувати інструктори або лікаря.
- Початковий етап виконання комплексу рухів триває з моменту ушкодження до закінчення іммобілізації. На першому етапі слід поставити мету розсмоктати крововилив і усунути набряки, якщо ще є переломи. Завдяки ЛФК психічний стан людини стає краще, так само, як і обмін речовин, стан серця і судин, системи дихання.
- Наступний період триває з того часу, як була знята іммобілізація, до моменту, коли відновилося функціонування пошкодженої кістки. При виконанні рухів вихідні положення різні. Здійснювати дії потрібно в середньому темпі. При цьому половина часу приділяється першим двом етапам, а інша половина залишився етапу.
- Третій період дозволяє повністю відновити уражену область і всього організму.
Як видно, відновлення функції суглоба повинно відбувається поступово, інакше лікування не матиме потрібного ефекту. Ні в якому разі не можна відразу після основного лікування починати робити плечем звичайні рухи.
Якщо робота пов'язана з фізичним навантаженням, доведеться на деякий час відмовитися від неї, поки лікар не дозволить приступити до колишнього способу життя. Саме рання фізичне навантаження є однією з причин, по якій трапляється звичний вивих плеча. Тому лікування повинно бути повністю закінченими, а відновлювальний процес є його неодмінною частиною.
Зразок відновлювального комплексу
Комплекс вправ повинен підбиратися індивідуально.
Ось зразок примірного набору рухів у перші два тижні постиммобилизационного етапу. При цьому вихідне положення – сидячи на якійсь твердій поверхні, а кінцівка знаходиться в пов'язці:
- згинати і розгинати пальці близько дванадцяти разів;
- слід шість разів згинати і розгинати кінцівку в лікті;
- піднімати руки вперед чотири рази, робити це для ураженої кінцівки допоможе інша рука;
- по черзі тиснути пальцями на горизонтальну поверхню три секунди;
- відводити кінцівки в сторону, також з допомогою здорової руки — чотири рази;
- здійснювати ізометричне м'язову напругу суглоба плеча на три секунди і виробляти розслаблення — так треба робити близько п'яти разів;
- згинати і розгинати, відводити і приводити, виконувати ротирующие рухи в променево-зап'ястковому суглобі близько восьми разів;
Приблизно через два тижні, сидячи на стільці і тримаючи руки на колінах, в заняття слід включати вправи (при цьому косинку в період занять потрібно знімати):
- піднімати пряму ногу вперед і вгору — в цьому допоможе здорова рука;
- відводити зігнуті в ліктях кінцівки в сторони;
- поперемінно або одночасно піднімати і опускати плечі;
- відводити прямі руки в сторони;
- заводити руки за спину;
- здійснювати ізометричне м'язову напругу передпліччям протягом трьох секунд.
Сидячи на стільці і опустивши руку вниз необхідно:
- згинати і розгинати кінцівки в лікті;
- здійснювати обертальні дії рукою;
- виконувати качательние дії рукою вперед і назад.
Такі вправи необхідно повторювати близько дванадцяти разів в середньому темпі, роблячи паузи, щоб відпочити. Для того щоб краще розслабити м'язи в процесі виконання вправ, можна трохи нахилити тулуб у бік травмованої руки. Лікувальна гімнастика поєднується із заняттями в спеціальному басейні.
Поради для ефективного відновлення після вивиху
Ефект від вправ буде краще, якщо при певних показаннях будуть виконуватися фізіотерапевтичні процедури і масаж. Фізіотерапія не заснована на використанні лікарських препаратів, тому може бути призначена будь-якому пацієнтові і навіть тому, який має схильність до алергії.
В связи с тем, что физические факторы оказывают положительное действие, на область плечевого сустава осуществляется прекрасный эффект. За счет этого выполнение упражнений в период лечения и реабилитации будет влиять еще лучше, так как физиотерапевтические процедуры активизируют защитные силы организма, биохимические процессы, укрепляют иммунитет. Благодаря всему этому лечение и восстановление проходят успешнее.
Массаж
Также обязательно применяется массаж. Его главная задача – улучшение процессов кровообращения пострадавшей области, благодаря чему уменьшается отек, укрепляются связки, предупреждается мышечная атрофия. Выполнение процедуры начинается через два или три дня после вправления.
Массаж выполняется легкими поглаживающими движениями, растираниями, точечными надавливаниями, щипающими действиями. Заканчивают массаж повторным поглаживанием. При выполнении движений массажиста не должно возникать боли. Делать массаж должен квалифицированный специалист, иначе можно навредить суставу.
Вправи спільно з іншими методами відновлення дозволяють довести процес лікування до кінця, а саме це дає можливість запобігти появі серйозних наслідків. Якщо дотримуватися всіх рекомендацій, суглоб заживе швидше і його функції повністю відновляться !
- ЕКСПРЕС-ТЕСТ НА АНТИГЕН: ЩО ЦЕ ТАКЕ І ДЛЯ ЧОГО ВІН ПОТРІБЕНВже два роки як ми живемо з новою проблемою — пандемією COVID-19. Зараз і медики, і вчені вже схильні вважати, що вірус не збирається залишати нас у спокої навіть у перспективі 2-3 років. SARS-CoV-2 мутує, з'являються все нові і нові варіанти: «дельта», «дельта плюс», «омікрон», «лямбда».Повна версія статті
- Милицю під коліно iWALK 3.0 Hands Free - краща альтернатива традиційним милиць.iWALK 3.0 Hands Free – це інноваційний милицю під коліно, який на відміну від звичайних милиць дає вам свободу рук і пересування. Ви можете вільно ходити по сходах, гуляти, ходити за покупками, займатися домашніми справами і грати з дітьми.Повна версія статті