Сколіоз у дітей
Дитячий сколіоз — це небезпечне захворювання, яке проявляється боковим викривленням хребта. Він може бути вродженим або набутим, мати різні прояви і ступінь тяжкості. Лікування підбирається індивідуально і буде найбільш ефективним на ранніх стадіях. Варто розуміти, що в дитячому віці неускладнений сколіоз звернемо, завдяки швидкому росту та формування кісток скелета. Основне завдання батьків — забезпечити профілактику хвороби, а також проводити періодичні огляди в домашніх умовах.
Симптоми сколіозу
Ознаки сколіозу можуть проявлятися в будь-якому віці. У деяких дітей хвороба вроджена і визначається в перші дні життя, але частіше вона має набутий характер. Серед пацієнтів — діти дошкільного та молодшого шкільного віку, але найчастіше це підлітки. В домашніх умовах можна визначити сколіоз на ранніх стадіях, але остаточний діагноз ставиться тільки в лікарні.
Батькам слід попросити дитину нахилитися вперед, при цьому постаратися поєднати плечі спереду. У такому положенні добре проглядається хребетний стовп і видно навіть незначні порушення постави.
Крім того, є ознаки, які також вказують на розвиток цієї патології:
- різна висота плечей — одне з них постійно піднято вище другого;
- неправильне положення лопаток — одна кістка більш помітна;
- різна висота кісток тазу;
- більш сильне виступання ребер з одного боку.
Можливі причини викривлення
Сколіоз буває вродженим або набутим. У першому випадку він буває спровокована травмами під час пологів, аномаліями розвитку хребетного стовпа. У деяких дітей можна виявити додаткові хребці в будь-якому з відділів або їх недостатній розвиток.
Придбаний сколіоз — це результат зміни розташування хребців. Він може виникати у будь-якому віці, але частіше прогресує у школярів і дітей дошкільного віку. Основна причина — неправильно підібрані фізичні навантаження і звичка носити важкі предмети (портфелі) тільки на одній стороні.
Крім того, сколіоз може бути спровокований іншими факторами:
- травмами хребта;
- вродженими аномаліями розвитку зв'язок і м'язової тканини, дистрофією м'язів (спінальна м'язова атрофія);
- дитячим церебральним паралічем;
- рахіт і іншими захворюваннями, які впливають на міцність кісток скелета;
- інфекційні та запальними захворюваннями, що протікають в ускладненій формі (плевритом, пневмонією, радикуліт, туберкульоз);
- неправильною поставою;
- патологіями розвитку кінцівок (різниця довжини нижніх кінцівок без необхідної ортопедичної корекції може спровокувати викривлення всього хребетного стовпа);
- новоутворення і пухлини.
Деякі причини сколіозу у дітей — це результат недотримання простих заходів його профілактики. Неправильна постава під час ходьби, читання або виконання домашніх завдань призводить до поступового порушення розподілу навантаження. В результаті м'язи, з одного боку, надмірно розтягуються, а з іншого — скорочуються, при цьому фіксуючи хребет в анатомічно неправильному положенні. По мірі його зростання окремі фрагменти поступово зміщуються, утворюючи патологічні вигини.
Першопричиною сколіозу можуть виявитися і різні захворювання, які не мають прямого зв'язку з розвитком опорно-рухового апарату. Так, короткозорість змушує дитину проводити час за читанням або за монітором в неправильному положенні, а різниця у довжині нижніх кінцівок позначається на стані всього хребта. Сколіоз поперекового відділу частіше викликаний ортопедичними проблемами, грудного — порушенням постави, шийного — вродженими аномаліями і родовими травмами. Захворювання м'язів і нервової системи стають причиною сколіозу у будь-якій ділянці.
Класифікація хвороби
Сколіоз — це поява патологічного вигину хребетного стовпа. Він може бути шийним, грудним або поперековим, а також змішаним (шийно-грудним або грудопоясничным). Це залежить від розташування пошкодженої ділянки. Також виділяють кілька форм і стадій хвороби — точно визначити їх можна тільки на підставі результатів рентгенографії. Ці дані впливають на тактику лікування і дозволяють спрогнозувати ефективність усіх заходів.
Форми
Сколіоз у дітей може протікати в різних формах. Так, виділяють простий (частковий) і складний (тотальний) види. Перший визначається тільки на невеликому проміжку, другий зачіпає хребетний стовп на великому протязі. Нефіксований сколіоз помітний тільки у вертикальному положенні пацієнта, а у вертикальному його симптоми згладжуються. Фіксований — це різновид, при якій викривлення помітно навіть в горизонтальному положенні.
Також виділяють кілька форм сколіозу в залежності від кількості і форми вигинів:
- С-подібний (дугоподібний) — протягом хребта знаходиться тільки одна дуга викривлення;
- S-образний — дві дуги викривлення, спрямовані в різні сторони;
- Z-подібний — найскладніша форма, при якій спостерігається 3 різнобічні дуги викривлення.
Дугоподібний сколіоз — сама проста і безпечна форма хвороби, при якій можна відзначити тільки одну бічну дугу викривлення. Він може бути лівобічним і правостороннім, в залежності від спрямованості вигину. Лівобічний сколіоз зустрічається частіше, і це можна пояснити носіння важких сумок на правому плечі. У таких дітей спостерігається нерівномірність кісток плечового пояса (в розслабленому положенні одне плече виявляється вище), а також нерівномірний розподіл скелетних м'язів. В області спини та талії вони виражені і напружені тільки з одного боку, а з іншого менш розвинені.
Ступінь розвитку у дітей
Всього виділяють 4 ступені сколіозу, четверта з яких — сама важка і не піддається виправленню. Визначити її можна після аналізу даних рентгенографії і вимірювання кута викривлення хребетного стовпа. Варто розуміти, що сколіоз — це хвороба, яка може прогресувати. Спочатку з'являється незначне викривлення, яке можна виправити спеціальними вправами та корекції постави. Далі розвивається виражена деформація, яку ще можна виправити хірургічними методами. Остання стадія — це стійка деформація, яка стає причиною неправильного положення ребер.
- Перша ступінь (кут викривлення до 10 градусів) — стадія, яку не завжди можна помітити неозброєним оком. У дитини проявляється незначна сутулість, нерівність плечей і кісток тазу.
- Друга ступінь (кут не більше 25 градусів) проявляється більш вираженим зсувом хребців, може спостерігатися їх поворот відносно вертикалі. У дитини помітно проявляється кривизна плечового і тазового поясів, а також хворобливими відчуттями і м'язовою втомою.
- Сколіоз 3 ступеня (кут викривлення до 50 градусів) — небезпечна стадія, яка вже практично не піддається лікуванню. Вона характеризується значним викривленням плечей і тазу, западіння реберної дуги з одного боку, а також ослабленням м'язів черевного преса.
- Сколіоз 4 ступеня (кут викривлення перевищує 50 градусів) зустрічається не більше ніж у 10% випадків. Це небезпечна стадія, при якій патологія перешкоджає нормальній роботі внутрішніх органів і викликає деформацію ребер. У таких пацієнтів спостерігається порушення рухової активності, постійні больові відчуття, розтягнення скелетних м'язів з одного боку і їх спазм із зворотного.
Основна причина, чому сколіоз прогресує, — це недотримання заходів профілактики, неправильне харчування, невиконання необхідних вправ. Проте набуті форми хвороби, які сформувалися в результаті носіння тягарів, не розвиваються до 3-4 ступеня.
Можливі ускладнення
Дитячий сколіоз — це небезпечне захворювання, яке вимагає своєчасного лікування. Якщо він прогресує до 3 або 4 ступеня, викривлення хребта може ставати причиною небезпечних ускладнень. До них відносяться:
- порушення роботи серцево-судинної і дихальної систем — це відбувається при здавлюванні внутрішніх органів реберної стінкою;
- хронічні болі в спині, швидка стомлюваність при ходьбі, нездатність нести навіть мінімальні фізичні навантаження;
- проблеми з комунікацією з іншими дітьми — хвороба можна помітити неозброєним оком, а також позначається неможливість активних ігор з однолітками.
Якщо сколіоз — це набута проблема, при цьому він не спровокований захворюваннями м'язів або кісток, завжди є можливість зупинити його розвиток і навіть домогтися значних поліпшень. Якщо вчасно не звернути увагу на патологічний процес або сподіватися, що хвороба з віком зникне самостійно, особливо високий ризик ускладнень. Одне з найпоширеніших — це остеохондроз, тобто витончення гіалінового міжсуглобового хряща і зниження його еластичності.
В домашніх умовах батькам слід постійно спостерігати за дитиною і при першій підозрі на сколіоз обов'язково звернутися до педіатра. У повсякденному житті хвороба ніяк не проявляється, особливо на початкових стадіях, але є непрямі ознаки, які вказують на викривлення хребта. До них відносяться симетрія кількох рівнів:
- кісткових виступів — лопаток, ключиць, кісток тазу і плечового поясу, ребер;
- підколінних і подъягодичных шкірних складок;
- простору, яке утворюється між тулубом і опущеною вниз рукою;
- останній критерій — розслаблення шиї і спини, рівномірність розподілу м'язової тканини.
У діагностиці сколіозу важливе значення має рентгенографія — при аналізі знімків можна визначити локалізацію і кут викривлення хребта. Якщо є необхідність обстежити стан внутрішніх органів, а також при підозрі на грижі і пухлини призначається МРТ.
Тактика лікування сколіозу підбирається індивідуально, залежно від його стадії та клінічних проявів, а також віку дитини. Варто розуміти, що раннє звертання за медичною допомогою дозволить уникнути багатьох небезпечних ускладнень.
Загальні рекомендації можуть включати декілька важливих етапів, які обов'язково комбінуються один з одним:
- корекція постави протягом дня, а особливо в положенні сидячи за столом;
- лікувальна гімнастика — найбільш важливий етап, що виконується щодня;
- носіння ортопедичних корсетів (тільки за призначенням лікаря);
- масаж і інші процедури.
Процес відновлення хребта при сколіозі залежить, в першу чергу, від домашньої роботи пацієнтів та їх батьків. Результат буде помітний лише при регулярних заняттях і дотриманні всіх рекомендацій лікарів.
Лікувальна гімнастика — один з найбільш важливих етапів терапії сколіозу. Вправи спрямовані на розтягування і зміцнення м'язового корсета спини, який надалі буде утримувати хребці в анатомічно правильному положенні. Гімнастику можна починати робити вранці, в положенні лежачи. Для початку достатньо потягнутися ліктем протилежного коліна, а потім змінити сторону. Потім слід лягти на живіт і повільно прогнути спину, спираючись на руки і закидаючи потилицю тому.
Основний комплекс вправ у положенні лежачи на животі:
- прогнутися в спині з розведеними в сторони руками;
- взяти в руки палицю і підняти її вгору, одночасно прогнувшись у спині;
- піднімати палицю одночасно з однією ногою.
Далі вправи виконуються в положенні стоячи:
- піднятися на носки, потягнутися руками вгору і розгойдуватися всім тулубом в різні сторони;
- бічні нахили тулуба, при цьому зовнішня рука повільно піднімається вгору вздовж тулуба;
- відвести руки назад, одну з них залишити внизу, другу підняти вгору і тягнутися;
- нахили в сторони, дотримуючись рукою за опору.
Хороший ефект при сколіозі можна отримати простим способом — достатньо щодня висіти на шведській стінці або на турніку. Також у продажу можна знайти стільці з нахилом — він повинен бути в протилежну від сколіозу бік.
Фізіотерапевтичні процедури спрямовані на стимуляцію м'язів і зняття спазмів в ураженій області. Вплив теплом, ультразвуком, різними видами випромінювання підсилюють приплив крові, за рахунок чого відбувається збагачення тканин киснем і живильними речовинами. Електрофорез, електрична стимуляція м'язів, ультразвук — ці процедури дають добрий терапевтичний ефект, але їх важливо проходити курсом. В домашніх умовах можна робити парафінові аплікації — вони добре утримують тепло і прогрівають м'язи.
Інші методи
Ортопедичні корсети слід носити тільки за призначенням лікаря. Зазвичай їх рекомендують, починаючи з 2 ступеня хвороби, а жорсткість і форма підбираються індивідуально. Деякі моделі призначені для короткочасного використання і виготовлені з метою жорсткої фіксації спини. Також є більш м'які різновиди, які можна носити протягом дня, не знімаючи.
При сколіозі рекомендується регулярно відвідувати сеанси масажу. Це повинен бути не простий розслабляючий масаж м'язів, а лікувальна процедура, яка проводиться лікарем. При сколіозі на пізніх стадіях, коли всі консервативні методики виявляються малоефективними, є варіант операції з фіксацією хребців жорсткими металевими конструкціями.
Методи профілактики
Профілактика сколіозу — це завдання батьків. Дитини з самого раннього віку слід привчати до простим правилам, як стежити за здоров'ям спини і хребта.
Вони включають наступні заходи:
- правильна постава при ходьбі й у сидячому положенні;
- режим дня — під час сидячої роботи важливо робити перерви для розминки;
- поки хребет формується єдиний спосіб носити підручники — це рюкзак на обидва плеча;
- фізична активність і спорт;
- правильне харчування з достатньою кількістю кальцію, фосфору;
- проведення часу на свіжому повітрі, під сонячними променями — основний запас вітаміну Д.
Сколіоз на ранніх стадіях діагностується більш, ніж у половини підлітків. Поки формування хребетного стовпа не завершено, шанси повністю відновитися дуже великі. Однак спеціальних препаратів для цього не існує — важливо щодня займатися гімнастикою, стежити за поставою, відвідувати сеанси масажу, а також виконувати всі інші рекомендації лікаря.
- ЕКСПРЕС-ТЕСТ НА АНТИГЕН: ЩО ЦЕ ТАКЕ І ДЛЯ ЧОГО ВІН ПОТРІБЕНВже два роки як ми живемо з новою проблемою — пандемією COVID-19. Зараз і медики, і вчені вже схильні вважати, що вірус не збирається залишати нас у спокої навіть у перспективі 2-3 років. SARS-CoV-2 мутує, з'являються все нові і нові варіанти: «дельта», «дельта плюс», «омікрон», «лямбда».Повна версія статті
- Милицю під коліно iWALK 3.0 Hands Free - краща альтернатива традиційним милиць.iWALK 3.0 Hands Free – це інноваційний милицю під коліно, який на відміну від звичайних милиць дає вам свободу рук і пересування. Ви можете вільно ходити по сходах, гуляти, ходити за покупками, займатися домашніми справами і грати з дітьми.Повна версія статті