Простріл у спині
Багато людей після 40 років знайомі з таким станом, як простріл у спині. По-науковому ця патологія називається «люмбаго». Це гостра біль в спині, найчастіше, в області попереку, з якої-небудь однієї сторони. Виникає шибеник під час різкого руху, повороту корпуса або підйому тягарів. При цьому відбувається защемлення нервових корінців у хребті викликає стріляючий біль, часто віддає в ногу. Вона настільки сильна, що людина застигає в неприродному положенні і не може рушити. Біль при люмбаго може тривати від кількох годин до кількох днів або навіть тижнів. Без лікування такий стан може стати хронічним і привести до серйозних ускладнень. Тому при появі прострілу обов'язково якомога швидше звернутися до лікаря.
Причини
Простреливающая біль у спині може з'явитися у абсолютно здорової людини. Причиною цього найчастіше стають травми м'язів або зв'язок, підвищені фізичні навантаження на хребет, підняття тягарів, тривале ходіння в незручного взуття або на високих підборах. А переохолодження або інфекційне захворювання може спричинити розвиток запального процесу, в результаті якого також уражаються нервові волокна. Досить часто простріл виникає під час нахилу для підняття тяжкості. Іноді – з-за різкої зміни положення тіла після тривалого перебування в незручній позі.
Защемлення нервових корінців в області попереку часто трапляється у людей із зайвою вагою, так як при цьому підвищена навантаження припадає саме на це місце. А при вагітності на хребет несприятливо впливає не тільки збільшений вага, але і зміщений центр ваги. Крім того, часто провокує появу люмбаго малорухливий спосіб життя, при якому послаблюється м'язовий корсет хребта. Це призводить до втрати еластичності міжхребцевих дисків, нестабільності хребців.
Але лікарі вважають основною причиною прострілів попереково-крижовий радикуліт. В результаті різних патологій хребта часто відбувається зміщення дисків. Це призводить до обмеження або подразнення нервових корінців. Щоб усунути такі стріляючі болі в спині, необхідно, насамперед, позбутися їх причини. Звичайні знеболюючі препарати допомагають лише на час, адже вони не звільняють уражений нерв. Тому так важливо пройти обстеження, яке допоможе виявити патології хребта.
Причиною люмбаго можуть бути:
- спондильоз;
- остеохондроз;
- вроджені аномалії скелета;
- міжхребцева грижа;
- пухлини;
- стеноз спинномозкового каналу;
- викривлення хребта.
Виходить, що більше всього схильні прострілам люди, які ведуть малорухливий спосіб життя, регулярно проводять тривалий час в незручній позі. Адже саме з-за цього часто розвиваються ці патології. Погіршують ситуацію неправильна постава, незбалансоване харчування, що призводить до нестачі необхідних поживних речовин і дегенеративно-дистрофічні процеси в хребті.
Симптоми
Люмбаго зустрічається найчастіше у людей середнього та похилого віку. Але останнім часом навіть молодь знайома з такими болючими відчуттями в спині. Характеризується патологія стріляють різкими болями праворуч або ліворуч від хребта, зазвичай в області попереку. Люди описують свої відчуття, ніби в спину впиваються голки. Біль також може бути пульсуючим вирізі, пекучою. Напад трапляється завжди несподівано. Найчастіше після різкого руху, нахилу та повороту. Але при хронічному перебігу люмбаго біль посилюється навіть при глибокому вдиху, кашлі або чханні.
Такий напад може тривати кілька хвилин, потім біль відпускає. Але іноді сон триває кілька днів або навіть тижнів. Біль може супроводжуватися онімінням або поколюванням в пальцях ніг. Коли вона прострілює до нижніх кінцівок, говорять про люмбоішіалгії.
Зовні симптоми нападу люмбаго досить характерні. Хворий найчастіше приймає вимушену зігнуту позу, в якій біль відчувається менше. Поворухнутися він не може, так як будь-який рух призводить до нового прострілу. Таке зігнуте положення створюється за рахунок спазму м'язів, що є захисною реакцією організму. Це повністю виключає уражену область з руху і запобігає посилення больових відчуттів.
Сильні і тривалі спазми м'язів при люмбаго можуть призвести до їх атрофії. Це часто є причиною випадання міжхребцевих дисків або зміщення хребців. До більш серйозних наслідків люмбаго відносять парези і ослаблення м'язів нижніх кінцівок, нетримання сечі або порушення роботи органів малого тазу. Щоб уникнути таких ускладнень, простріли дуже важливо лікувати вчасно.
Перша допомога
Якщо спину скрутило різким болем, насамперед, хворому потрібен спокій. Не рекомендується вживати ніяких дій, рухатися через силу або намагатися розігнутися, долаючи біль. Дуже важливо на початковому етапі зняти сильний больовий симптом, простреливающий спину. Для цього необхідно дотримуватися постільного режиму і застосовувати протизапальні мазі. Але таке лікування прийнятно тільки на перший час. Після стихання різкого болю обов'язково звернутися до лікаря, щоб пройти обстеження і визначити причину прострілу.
Багато роблять помилку, намагаючись зняти дискомфорт з допомогою народних засобів і порад знайомих. Такий підхід може призвести до ускладнень, адже подібні симптоми спостерігаються при зміщенні хребців, міжхребцевої грижі або запальному процесі.Тому можна користуватися різними порадами, але треба пам'ятати, що при прострілі робити не можна:
- Не рекомендується використовувати прогрівальні процедури, якщо не відома причина болю. Адже при запаленні тепло може викликати збільшення набряку.
- Не можна розтягувати хребет, наприклад, з допомогою висі на турніку. Така процедура доречна в період ремісії, але протипоказана при гострому болі, так як ще більше може травмувати спазмовані м'язи.
- Іноді радять при болях виконувати певні вправи. Але цього теж робити не можна, так як навантаження тільки посилить спазм м'язів. А якщо є зміщення хребців або грижі дисків, то вправи можуть викликати більш сильний защемлення нерва або серйозну травму.
- При гострого болю протипоказаний масаж, а тим більше мануальна терапія. Такі процедури можуть обернутися інвалідністю.
- Небажано лежати при люмбаго на м'якому матраці. Найкраще влаштуватися на спині на помірно-жорсткої поверхні, а ноги підняти вище голови.
Лікування
Зазвичай простріл, який виник від переохолодження або підвищеного навантаження, проходить за пару тижнів при умові правильного лікування. Але якщо відразу не вжити необхідних заходів, патологія може придбати хронічний перебіг. При цьому постійно відчуватиметься незначний біль у спині, яка періодично стріляє при різкому русі або посиленні навантаження. Такий стан вилікувати складніше, тому краще починати приймати заходи.
Основними методами лікування люмбаго в гострому періоді є спокій і застосування знеболюючих мазей. Щоб обмежити рух і запобігти посилення болю, необхідно дотримувати постільний режим. Лежати на спині, на жорсткому матраці, поклавши зігнуті в колінах ноги на подушки або згорнуті ковдри. Але для багатьох полегшення настає в положенні лежачи на животі, підклавши під нього подушку. На ніч краще прийняти снодійне і обкластися подушками, які запобіжать зайві рухи.
При необхідності встати, потрібно використовувати ортопедичний пояс, який стабілізує хребет. Іноді при ходьбі для зниження навантаження рекомендується скористатися милицями. Якщо простріл викликаний підвищеним навантаженням або переохолодженням, можна використовувати пояс з овечої або собачої шерсті, який надає зігріваючу та масажну дію. Після стихання больових відчуттів лікарі призначають фізіопроцедури, масаж і лікувальну гімнастику.
Часто хворі при сильному болі намагаються зняти її з допомогою знеболюючих препаратів. Можна використовувати для цього Анальгін або Седалгін. Але найкраще діють комплексні протизапальні засоби: Триган, Пенталгін, Солпадеїн. Приймати їх можна тільки 3-5 днів, так як вони часто викликають побічні ефекти. І варто пам'ятати, що ці препарати тільки знімають біль, не усуваючи причину прострілу.
Для зняття спазмів м'язів можна випити Но-Шпу або інший спазмолітик. Іноді лікарі призначають також міорелаксанти, наприклад, Мідокалм. При наявності запального процесу і набряку, який посилює компресію нервових корінців, призначають сечогінні засоби: Фуросемід, Верошпірон та інші. Можна вживати для цього також відвар мучниці, брусничних листя.
Застосування мазей
При різкій болю в області хребта найчастіше використовуються різні протизапальні або знеболюючі засоби у вигляді мазей. Їх легко наносити, і вони надають швидкий ефект. Зараз у продажу їх безліч, вони продаються без рецепту, але самостійно не рекомендується застосовувати їх довго. Після зняття гострого болю все ж варто пройти обстеження, після якого лікар вибере більш відповідне лікування.
Зазвичай мазі, що застосовуються при прострілі, не тільки знімають біль. Вони мають протизапальну дію, зменшують набряк, покращують кровообіг і обмінні процеси в ураженій області. Багато з них за рахунок розігріваючого ефекту знімають спазми м'язів, що сприяє звільненню чиї нервових корінців. Тому при відсутності серйозних патологій хребта мазі можуть бути єдиним способом лікування люмбаго.
Зазвичай до складу таких препаратів входять нестероїдні протизапальні речовини, бджолиний або зміїний отрута, ментол, камфора, рослинні екстракти або ефірні масла. Найчастіше застосовуються мазі, що входять в одну із груп.
- Протизапальні препарати на основі ібупрофену, диклофенаку або кетопрофену. Це Фастум, Вольтарен, Финалгель, Найз, Долгит, Бутадіон та інші. Часто до їх складу входить також ментол, тому вони мають охолоджуючим ефектом.
- Зігріваючі мазі, надають ще й місцевоподразнювальну дію. Це Нікофлекс, Капсикам, Финалгон. Застосовувати їх краще при болях, викликаних травмою, переохолодженням або перенапруженням.
- Хондропротектори є допоміжним способом лікування при остеохондрозі. Такі препарати не відразу знімають біль, але уповільнюють дегенеративні процеси і запобігають руйнування дисків. Це Хондроїтин, Артроцин, Глюкозамін.
- Гомеопатичні мазі та препарати на рослинній основі володіють комплексною дією. Поряд зі зняттям гострого болю вони сприяють відновленню хрящової тканини. Найвідомішими є препарати Мета Т, Траумель, креми Софія, Живокіст, Шабельник і багато інших.
Щоб запобігти появі прострілу у хребті, який надовго може виключити людину з активного життя, потрібно зміцнювати м'язово-зв'язковий апарат. Регулярні вправи допоможуть уникнути травм і зміщення хребців. Для профілактики прострілів необхідно також правильно харчуватися, використовувати ортопедичні пристосування для сну та роботи, захищати спину від переохолодження. А при появі болю якомога раніше потрібно звернутися до лікаря.
- ЕКСПРЕС-ТЕСТ НА АНТИГЕН: ЩО ЦЕ ТАКЕ І ДЛЯ ЧОГО ВІН ПОТРІБЕНВже два роки як ми живемо з новою проблемою — пандемією COVID-19. Зараз і медики, і вчені вже схильні вважати, що вірус не збирається залишати нас у спокої навіть у перспективі 2-3 років. SARS-CoV-2 мутує, з'являються все нові і нові варіанти: «дельта», «дельта плюс», «омікрон», «лямбда».Повна версія статті
- Милицю під коліно iWALK 3.0 Hands Free - краща альтернатива традиційним милиць.iWALK 3.0 Hands Free – це інноваційний милицю під коліно, який на відміну від звичайних милиць дає вам свободу рук і пересування. Ви можете вільно ходити по сходах, гуляти, ходити за покупками, займатися домашніми справами і грати з дітьми.Повна версія статті