Хлистова травма шиї

Хлистова травма шиї відбувається при різких коливальних рухах (хлыстообразное згинання і розгинання шиї) в результаті сильного удару. При цьому патологія проявляється тяжким або незначним травмуванням м'язових зв'язок і пошкодженням в області міжхребцевого суглоба. Досить часто при такому виді травми відзначається защемлення нервового закінчення і пошкодження кровоносних судин.
Причини виникнення
Найчастіше точно діагностувати причину появи болю в шийному відділі відразу після травми не вдається. Зв'язки і м'язи запалюються і розтягуються, однак пацієнти не завжди вважають за потрібне лікувати такий стан, тому процес переходить в більш важку стадію, яка триває близько 6-10 тижнів і призводить до більш серйозних проблем, наприклад, до пошкоджень міжхребцевих дисків або фасеточних суглобів (міжхребцевих зчленування, що з'єднують хребці заднього сегмента).
Больова симптоматика в фасеточних суглобів найбільш часто є симптомом після автомобільних аварій і призводить до хронічного болю в області шиї. Місцем локалізації фасеточних болю є права чи ліва область від центру задньої частини шиї. Ця область болюча при пальпації, що ускладнює діагностику. Єдиним способом, який більш точно підтверджує роль саме фасеточного суглоба в появі больового симптому, є блокада медіальної гілки.
До появи хронічної болю в шийному відділі можуть призвести травми диска, при цьому сам диск забезпечує рухову активність в шиї і в той же час, утримує її від зайвих рухів. Фіброзне кільце (зовнішня частина диска) може розірватися в результаті отримання хлистової травми. Найчастіше такий розрив заживає, проте зустрічаються і зворотні випадки, при яких диск слабшає і провокує гострий біль навіть під час звичної діяльності. Біль локалізується в фіброзному кільці (в місці нервових закінчень).
Дуже рідко больова симптоматика в області шиї буває викликана дискової грижі і компресією нервових закінчень. Для такого розвитку патології характерне переважання болю у руці, аналогічно симптоматиці при спинномозкової грижі або появи остеофітів. Причиною виникнення гострого болю може стати розтягнення м'язів в шийному відділі і верхній частині спини. Можливо пошкодження м'язів при захисті пошкоджених дисків, суглобів і нервів при порушенні постави.
Цікавий той факт, що найбільш часто (у 2,5 раза більше) хлистова травма зустрічається у жінок від 30 до 50 років. Це обумовлено анатомічної слабкістю шийних м'язів. Крім того, відсутній прямий зв'язок тяжкості хлистової травми і ступеня пошкодження автомобіля при аварії.
Не має істотного значення і місце знаходження потерпілого в автомобілі. При використанні ременів безпеки ризик виникнення хлистової травми підвищується, однак цей недолік перекривається здатністю ременя безпеки до запобігання інших пошкоджень, у тому числі загрожують життю.
Симптоми
Симптоми хлистової травми обумовлені ушкодженнями шиї з подальшим розвитком спазму м'язів та освітою локального набряку. Деякі прояви, наприклад розвиток синдрому хребетної артерії, можуть бути взаємопов'язані з ірритацією (роздратуванням) симпатичних волокон, які оточують хребетну артерію.
Як правило, початкові симптоми з різним ступенем вираженості з'являються у 1/3 пацієнтів у перших 2-3 години, а в інших протягом 2-3 діб.
Характерними симптомами, які супроводжують хлыстовые травми, є:
- поява болю в плечовому поясі і шийному відділі, що посилюються при русі руками і головою. При цьому є обмеження рухів в шийному відділі, першочергово, при нахилі голови;
- приблизно в 25% випадків є запаморочення, яке може бути системним і поєднуватися з порушеннями рівноваги;
- досить часто з'являються головні болі, що локалізуються в потиличній області, але іноді болі іррадіюють в очну ямку і скроню. З'являється дзвін і шум у вухах, розмите зір і парестезія лицьового області;
- у 30% випадків відзначається знижена здатність концентрації уваги і легкий розлад пам'яті.
Ступеня травми
Існує 4 стадії тяжкості хлистової травми:
- При 1 ступеня м'язовий спазм не настає і потерпілий найчастіше навіть не звертається до медичного закладу, так як симптоматика травмування слабо виражена і наростає поступово, протягом 1 місяця після травмування. Перша ступінь розвитку хлистової травми зустрічається у 40% всіх випадків.
- Близько 30% випадків виникнення шийної травми відносяться до 2 ступеня захворювання. В цьому випадку присутній пошкодження м'язової тканини, гострі болі і обмеження рухливості шиї. Як правило, з подібною симптоматикою пацієнти звертаються за медичною допомогою протягом перших діб після травмування.
- 12% від усіх травм хлистів становлять ушкодження 3 ступеня, які характеризуються парезом, болями і неврологічними патологіями.
- При 4 ступені виникнення хлистової травми можуть бути переломи та вивихи хребців, а також яскраво виражена неврологічна симптоматика. Цей ступінь вимагає негайного надання медичної допомоги.
Протягом хлистової травми поділяється на періоди:
- найгостріший (перші 3-4 дні);
- гострий (протягом 3 тижнів);
- підгострий (через 21 день), що триває ще 3 тижні.
У тому випадку, коли симптоматика травмування зберігається протягом 6 місяців (проміжний період), наступає хронічна стадія хлистовою шийної травми.
Діагностика
При подібних травмах величезне значення мають діагностичні заходи. У першу чергу виконується рентгенологічне обстеження в шийному відділі хребта, яке може виявити випрямлення лордозу шиї, що вказує на різкий спазм м'язів, що утримують шию. При віком пацієнта від 40 до 50 років можливо виявлення остеохондрозу і спондильозу. Ці ознаки, тим не менш, не повинні дезорієнтувати по відношенню до розвитку вертеброневрологических симптомів.
Слід враховувати, що навіть при відсутності патологічних змін на рентгенограмі не виключено пошкодження капсули міжхребцевого суглоба, хрящів, відриву диска від кінцевий пластини хребця, розриву зв'язок і м'язів, а також присутності гемартрозу.
Для виявлення патологічних змін призначаються комп'ютерна томограма і МРТ, які нерідко не виявляють помітних змін.
При стійкої больової симптоматики і корінцевому порушення чутливості рекомендується виконання електронейроміографії, яка повинна виключити подібні порушення
Тактика лікування
Всі терапевтичні методи боротьби з хлистовою травмою передбачають відновлення повноцінної рухової активності в шийному відділі і відновлення працездатності людини без ускладнень і негативних наслідків.
Лікування хлистової травми шиї безпосередньо залежить від стадії пошкодження і передбачає ряд наступних заходів:
- пацієнту призначається носіння спеціального ортопедичного коміра;
- виконується медикаментозне і фізіолікування;
- мануальна терапія і масаж;
- комплекс лікувальної фізкультури.
Фіксування шиї з допомогою ортопедичного (жорсткого) коміра знімає м'язову навантаження і сприяє відновленню пошкоджених зв'язок і сухожиль. Однак важливо враховувати, що ортопедичний комір ефективний у перші 3 доби після отримання травми, в гострому періоді захворювання. При більш тривалому використанні ортеза відновлення в шийному відділі сповільнюється.
Медикаментозна терапія спрямована на зняття набряклості тканин і зниження запального процесу. Вона включає прийом протизапальних і знеболювальних засобів (Ібупрофен, Ортофен, Кетонал тощо), а також міорелаксантів (Баклофен, Мідокалм, Мепротан, Флексин і т. д.) і антидепресантів.
Ефективний вплив надає внутрішньом'язове введення анестетиків (Лідокаїну, Новокаїну тощо) в больову зону. При наданні екстреної допомоги робиться внутрішньовенна ін'єкція Метилпреднізолону (під контролем лікаря, щоб уникнути побічних проявів).
Важливо! Опіати і інші наркотичні препарати для зняття больової симптоматики при хлистових травм не використовуються.
При призначенні фізіотерапевтичних заходів при хлистової травми виконується кріотерапія, ультразвук і електрофорез. Ці процедури купируют больову симптоматику, нейтралізують процес запалення, прискорюючи тканинну регенерацію.
Лікувальна гімнастика прискорює відновлення рухливості у нього стовпі. Крім цього, ЛФК дозволяє усунути у пацієнта патологічно захисну позу, зміцнення сухожиль і шийних зв'язок.
Мануальна терапія і масаж спрямовані на зняття м'язового блоку і спазмування в шийному відділі
При тривалих стійких болях лікар може призначити блокаду або радіочастотну невротомию. До оперативної хірургії вдаються при крайньої необхідності, коли порушена цілісність при хлистової травми. Крім цього, під час терапевтичних заходів необхідно вдатися до послуг психолога, допомога якого вкрай важлива для пацієнта.
Можливі ускладнення після хлистової травми
При несвоєчасному зверненні до лікаря, важкій травмі або несвоєчасно розпочатої терапії можливий ряд ускладнень хлистової травми, серед яких можуть бути:
- утворення міжхребцевої грижі і посттравматичного остеоартрозу;
- порушення зору і дисфагія (порушення ковтання);
- иррадиирующие болю в область голови і рук, що супроводжуються нудотою і запамороченнями;
- при пошкодженні шиї можлива поява стійких болю в області спини, обумовлених посиленням навантаження на хребетний стовп;
- розвиток депресії і неврологічних розладів.
Зміни в хребті (А) при посттравматичному артрозі (В)
Для того щоб максимально уникнути негативних наслідків травм хлистів, пацієнту рекомендується протягом тривалого часу після травми спати на низькій ортопедичній подушці, намагатися не закидати занадто різко голову, стежити за правильною поставою, не сидіти тривалий час з нахиленою вниз головою, намагаючись триматися прямо.
Реабілітаційний період після хлистової травми переслідує комплексний підхід. Крім гімнастичних вправ рекомендується плавання і підводний масаж, але не раніше, ніж через 2-3 місяці після основної терапії. Позитивний ефект надає дихальна гімнастика, а також курс психотерапевтичних занять.
Слід враховувати, що у людей, які перенесли хлыстовую травму шийного відділу, наслідки можуть бути непередбачуваними і тривати протягом досить тривалого періоду часу. Нерідко розвивається постхлыстовой синдром, при якому яскраво виражені розлади невротичного характеру на тлі сильних болів, неможливості повернути шийний відділ і присутності зорового розлади. При цьому пацієнт стає агресивний, у нього виробляється комплекс неповноцінності, що супроводжується нестабільним емоційним фоном.
Для того щоб уникнути негативних наслідків і прискорити відновний період при травмах в шийному відділі (навіть незначних), слід негайно звернутися в медичний заклад для проведення діагностики і призначення терапевтичних заходів. У більшості випадків своєчасне лікування призводить до позитивного результату.
- ЕКСПРЕС-ТЕСТ НА АНТИГЕН: ЩО ЦЕ ТАКЕ І ДЛЯ ЧОГО ВІН ПОТРІБЕНВже два роки як ми живемо з новою проблемою — пандемією COVID-19. Зараз і медики, і вчені вже схильні вважати, що вірус не збирається залишати нас у спокої навіть у перспективі 2-3 років. SARS-CoV-2 мутує, з'являються все нові і нові варіанти: «дельта», «дельта плюс», «омікрон», «лямбда».Повна версія статті
- Милицю під коліно iWALK 3.0 Hands Free - краща альтернатива традиційним милиць.iWALK 3.0 Hands Free – це інноваційний милицю під коліно, який на відміну від звичайних милиць дає вам свободу рук і пересування. Ви можете вільно ходити по сходах, гуляти, ходити за покупками, займатися домашніми справами і грати з дітьми.Повна версія статті