Нейропатія малогомілкового нерва: причини і наслідки
Що таке нейропатія малогомілкового нерва?
Малогомілковий нерв відокремлюється від сідничного нерва в стегні, і проходить по всій нозі до зовнішньої сторони коліна, де огинає малогомілкову голівку. У цьому місці бічній підколінний нерв прикритий тільки фасцією і шкірою, тому надзвичайно чутливий до будь-якого роду травм.
В області довгої малогомілкової м'язи він ділиться на дві кінцеві гілки – поверхневий і глибокий малогомілковий нерви.
Малогомілковий нерв з усіма своїми гілками відповідає за іннервацію і м'язів, разгибающих стопу і пальці, а також чутливість по зовнішній поверхні гомілки, тильної сторони стопи і її пальців.
Відповідно, ураження малогомілкового нерва виражається в слабкості цих м'язів і втраті чутливості на вищезгаданих ділянках шкіри.
Найчастіше нейропатія бічного підколінного нерва зустрічається серед танцюристів.
Причини і симптоми нейропатії малогомілкового нерва
Найпоширенішою причиною невропатії малогомілкового нерва є травма. Загальний малогомілковий нерв може бути пошкоджений в будь-якій точці, на найчастіше місцем ушкодження нерва є коліно.
Нерв можна пошкодити і під час перелому, а також в період носіння гіпсу.
Друга за поширеністю причина нейропатії малогомілкового нерва – його здавлювання. Як правило, це відбувається у людей, змушених тривалий час працювати в одній і тій же позі або здійснювати повторювані руху.
До інших причин нейропатії малогомілкового нерва можна віднести:
- порушення кровопостачання нерва – ішемія нерва;
- неправильне положення ноги в ході операції;
- попадання в нерв голкою під час внутрішньом'язової ін'єкції;
- тяжкі інфекції;
- токсичні ураження периферичних нервів – в результаті ниркової недостатності, діабету або вживання наркотиків;
- онкологія.
Симптоми нейропатії малогомілкового нерва включають:
- оніміння, поколювання і слабкість в області стопи;
- падіння стопи - неможливість підняти передній край стопи (там, де розташовані пальці);
- втрата здатності ходити і стояти на п'ятах;
- при ходьбі пацієнт змушений високо піднімати ноги, щоб не чіплятися пальцями за пів – так звана півняча хода»;
- сильний біль у стопі і бічній поверхні гомілки, посилюється при присіданні;
- поява кінської стопи – стопа відвисає вниз і всередину з підігнутими пальцями, які не можна розкласти;
- при хронічній нейропатії розвивається атрофія м'язів. Особливо це помітно, якщо нерв уражений тільки в одній нозі.
Діагностика та лікування нейропатії малогомілкового нерва
Лікар може діагностувати ураження малогомілкового нерва в ході фізичного огляду, де він попросить пацієнта пройтися, присісти, постояти на п'ятах.
Додаткові аналізи, тести і дослідження потрібні, щоб виявити причину поразки нерва.
Зокрема, мова йде про дослідження нервової провідності, який може показати, де саме пошкоджений нерв, і залучені в цей процес інші гілки.
Електроміографія дозволяє оцінити ступінь пошкодження нерва, а також скласти прогноз для травми.
Лечение зависит от причины повреждения нерва. Если причиной стала травма, то со временем все симптомы сами сойдут на нет. Медикаментозное лечение при травматическом и компрессионном повреждении нерва включает применение нестероидных противовоспалительных препаратов и витаминов группы В.
Физиотерапия позволяет ускорить восстановления нерва, а также избавиться от неприятных симптомов. Использование ортезов – специальных фиксирующих скоб – позволяет скорректировать петушиную походку, зафиксировав стопу в правильном положении и не позволяя ей провисать.
Перед покупкою ортезів слід проконсультуватися з лікарем.
У складних випадках лікування нейропатії малогомілкового нерва включає операцію, в ході якої відновлюється анатомічна цілісність нерва або усувається причина його здавлювання.
Якщо причиною поразки нерва стала ниркова недостатність або цукровий діабет, слід зосередитися на лікуванні цих захворювань з паралельною терапією нейропатії.
Прогноз для пацієнтів з ушкодженням малогомілкового нерва в цілому сприятливий.
- ЕКСПРЕС-ТЕСТ НА АНТИГЕН: ЩО ЦЕ ТАКЕ І ДЛЯ ЧОГО ВІН ПОТРІБЕНВже два роки як ми живемо з новою проблемою — пандемією COVID-19. Зараз і медики, і вчені вже схильні вважати, що вірус не збирається залишати нас у спокої навіть у перспективі 2-3 років. SARS-CoV-2 мутує, з'являються все нові і нові варіанти: «дельта», «дельта плюс», «омікрон», «лямбда».Повна версія статті
- Милицю під коліно iWALK 3.0 Hands Free - краща альтернатива традиційним милиць.iWALK 3.0 Hands Free – це інноваційний милицю під коліно, який на відміну від звичайних милиць дає вам свободу рук і пересування. Ви можете вільно ходити по сходах, гуляти, ходити за покупками, займатися домашніми справами і грати з дітьми.Повна версія статті