Синдром зап'ястного каналу

Що таке синдром зап'ястного каналу?
Серединний нерв і сухожилля з'єднують передпліччя з рукою, проходячи через вузький зазор у зап'ясті, який і називається запястным каналом. Серединний нерв управляє рухами і чутливістю великого і трьох інших пальців (за винятком мізинця).
Причини і симптоми синдрому зап'ястного каналу
Біль в зап'ястному каналі викликана надлишковим тиском кістки і сухожилля на серединний нерв. Набряк може стати причиною запалення нерва, яке викличе оніміння пальців і утруднить кровообіг в руці. Найпоширенішими причинами синдрому зап'ястного каналу є:
- діабет;
- дисфункція щитовидної залози;
- затримка рідини в організмі (наприклад, під час вагітності);
- високий кров'яний тиск;
- аутоімунні захворювання (наприклад, ревматоїдний артрит);
- переломи або травми зап'ястя.
Прояви синдрому зап'ястного каналу можуть погіршуватися, якщо причина набряку і запалення не усунена.
Доведено, що неправильне розташування зап'ястя під час роботи або повторювані рухи руки (наприклад, під час роботи з інструментом), можуть стати причиною набряку, який викличе запалення серединного нерва.
Відомо, що жінки стикаються з синдромом зап'ястного каналу в три рази частіше, ніж чоловіки. Найчастіше це захворювання діагностуються у віці від 30 до 60 років. Існує перелік факторів, що підвищують ризик розвитку синдрому, які пов'язані із способом життя людини, а не його здоров'ям.
Фактори ризику, що сприяють розвитку синдрому зап'ястного каналу:
- куріння;
- високе споживання солі;
- сидячий спосіб життя;
- зайва вага;
- робота на виробництві:
- робота на конвеєрі;
- робота за клавіатурою комп'ютера;
- будівельні роботи.
Люди, чия робота пов'язана з виконанням повторюваних рухів, ризикують зіткнутися із синдромом зап'ястного каналу.
Симптоми синдрому зап'ястного каналу проявляються поступово. Перші ознаки запалення нерва включають оніміння і поколювання в пальцях, які то з'являються, то знову зникають.
Загальні симптоми синдрому зап'ястного каналу включають:
- поколювання й оніміння в пальцях та руках. Іноді може з'являтися відчуття, немов від удару струмом.
- з часом неприємні відчуття з'являються і в районі долоні і зап'ястя. Як правило, вони виникають, коли рука стискає щось – книгу, кермо, ручку і т. д.
- у пацієнтів з синдромом зап'ястного каналу виробляється особлива звичка – обтрушувати руки;
- пізніше людина починає відчувати слабкість в руках – йому важко утримувати маленькі предмети. Крім того, пацієнт відчуває, що не може стиснути руку в кулак.
Візит до лікаря обов'язковий, якщо оніміння і поколювання в пальцях та руках з'являється періодично.
Діагностика та лікування синдрому зап'ястного каналу
Підозра на синдром зап'ястного каналу з'являється після скарг пацієнта на оніміння пальців і рук. Підтвердити діагноз можна за допомогою:
- анамнезу. Бесіда з пацієнтом, в ході якої лікар запитає про його професії, перших симптомах та інших факторах, побічно підтверджують запалення нерва, допоможе підтвердити діагноз.
- фізичний огляд. Пацієнта попросять кілька разів стиснути руку в кулак, потримати важкі та об'ємні предмети, рухати кистю руки. Якщо під час цих вправ у нього почнуть з'являтися характерні симптоми – лікар зможе підтвердити свої підозри.
- рентген використовується для виключення інших причин, здатних викликати схожі симптоми.
- електроміограму дозволяє оцінити електричну активність м'язів у стані спокою. Використовується для визначення запалених м'язів.
- аналіз крові дозволить дізнатися причини виникнення синдрому – наприклад, діабет або ревматоїдний артрит.
Метою лікування синдрому зап'ястного каналу є усунення симптомів і повернення пацієнта до нормального життя. Крім того, дуже важливо вчасно зупинити запалення, а також запобігти пошкодження нервів.
Варіанти лікування синдрому зап'ястного каналу:
- відмова від дій, які шкодять рук – зміна місця роботи, покупка нової клавіатури, носіння спеціального бандажа, який буде фіксувати зап'ясті.
- фізіотерапія;
- протизапальні гормональні і нестероїдні препарати, що допомагають вгамувати біль і зменшити запалення.
- хірургія – варіант, пропонований пацієнтам, яким не допомагає гормональне лікування. У ході операції, яка триває від 20 хвилин до години, відбувається усічення уражених тканин. Це допомагає звільнити затиснутий нерв і усунути симптоми.
- ЕКСПРЕС-ТЕСТ НА АНТИГЕН: ЩО ЦЕ ТАКЕ І ДЛЯ ЧОГО ВІН ПОТРІБЕНВже два роки як ми живемо з новою проблемою — пандемією COVID-19. Зараз і медики, і вчені вже схильні вважати, що вірус не збирається залишати нас у спокої навіть у перспективі 2-3 років. SARS-CoV-2 мутує, з'являються все нові і нові варіанти: «дельта», «дельта плюс», «омікрон», «лямбда».Повна версія статті
- Милицю під коліно iWALK 3.0 Hands Free - краща альтернатива традиційним милиць.iWALK 3.0 Hands Free – це інноваційний милицю під коліно, який на відміну від звичайних милиць дає вам свободу рук і пересування. Ви можете вільно ходити по сходах, гуляти, ходити за покупками, займатися домашніми справами і грати з дітьми.Повна версія статті