Інсомнія (безсоння) – хвороба сучасної цивілізації. Види та причини порушень сну.
Вона проявляється у деяких людей з порушеннями засипання (тобто для того щоб заснути, потрібно більше 30 хв.), а в інших – проблемами з дотриманням сну (пробудження вночі з труднощами засипання після цього). Критерієм для постановки діагнозу «хронічний інсомнія» є наявність вищеописаних скарг більшу частину днів в тиждень, непокоїть більше 3 місяців. Крім скарг безпосередньо на сон, пацієнтів турбують втома, зниження уваги, пам'яті, погіршення соціального або професійного функціонування, часта зміна настрою або дратівливість, денна сонливість, зниження мотивації, схильність до помилок і нещасних випадків, головний біль або шлунково-кишкові розлади, хвилювання за порушення сну.
Однак причиною, за якою лікарі всіх країн почали звертати увагу на інсомнію, є не тільки зниження якості життя і працездатності людей з порушеннями сну, а дослідження, що показали, що смертність пацієнтів з инсомнией значно перевищує смертність серед пацієнтів без захворювання при інших рівних умовах.
На графіку (Рис. 1) видно, що при 15-річному спостереженні 54 тисяч осіб у дослідженні HUNT (Laugsand et al. EHJ 2013; March 8) виживаність пацієнтів, які мають симптоми важкої інсомнія, різко знижувалася порівняно з пацієнтами без порушень сну і більш легкими формами її. Інше дослідження, також на великій вибірці (23 620 пробандів) Cancer and Nutrition (EPIC), показало, що за 7,8 років в учасників, які сплять менше 6 годин на добу, спостерігається зростання захворюваності на діабет, інфарктів, інсультів і раку.
Найбільш частими причинами порушення сну в даний час є банальне недотримання гігієни сну. Засипання в різний час, рясна їжа або алкоголь перед сном, а також гучна, світла і дуже тепла спальна кімната – це найпростіші модифікуються фактори, усунувши які, більшість людей відновить нормальну якість сну. Також не варто недооцінювати вплив матраца від його якості, згідно з порівняльним дослідженням з полисомнографическим контролем, дуже залежать глибина і безперервність сну. І, звичайно ж, партнер грає велику роль. Цікаво відзначити, що люди суб'єктивно оцінюють сон з партнером більш якісний, але за об'єктивними даними (полисомнография), він поступається за якістю сну, коли ви – єдиний господар ліжка.
Все частіше зустрічаються порушення сну, пов'язані зі зміною циклу сон/пильнування, коли з-за роботи по змінному графіку, частих перельотів зі зміною часових поясів у людини порушується робота внутрішніх годин. Така безсоння є ситуаційно обумовленої і проходить при нормалізації поведінки. Ці біологічні годинники функціонують через біохімічні, температурні і гормональні зрушення, які визначають наше бажання і здатність спати і бути бадьорим. І треба розуміти, що ми, потураючи роботі або відпочинку на шкоду сну, впливаємо на одну з найдавніших і важливих функцій організму – біологічні ритми.
Одним з найбільш відомих гормонів сну, які виробляються в нашому організмі, є мелатонін. Його максимальна концентрація в темний час доби визначає засинання. І якщо в приміщенні, де людина спить, недостатньо темно, то світло, що потрапляє на сітківку навіть крізь закриті повіки, гальмує його продукування і зменшує ймовірність засипання. Слід також зазначити, що мелатонін перетворюється з гормону задоволення – серотоніну, а той у свою чергу виробляється під впливом сонячного світла. Як ви знаєте, в сонячних країнах, з одного боку, у людей в середньому відзначається кращий фон настрої, а з іншого – сієста в різних видах підтверджує відсутність проблем із засипанням.
Другий за частотою є інсомнія з промовистою назвою – «психофізіологічна». Життя без стресів уявити собі неможливо, тому тут має сенс обговорювати реакції людей на стрес. У кого-то вона проявляється булімією, у кого-то любов'ю до спорту, а у багатьох – гипервозбудимостью, втратою сну і депресією. У числі основних механізмів впливу стресів на сон – обмін гормону, що виробляється наднирковими залозами, – кортизолу. В нормі його мінімальний рівень у вечірні години призводить до засипання, а максимальний – вранці – до пробудження. При підвищеному його накопиченні у вечірні години засинання може.
За даними досліджень останніх років, досить часто інсомнія є спадковим захворюванням. Ця інсомнія називається «ідіопатичною», і такі пацієнти відзначають чуйний переривчастий сон, починаючи з дитячого віку, а також проблеми зі сном у батьків. Це найважча для лікування група пацієнтів, так як найчастіше інсомнія є у них генетичним захворюванням і обумовлена дефектом обміну одного або декількох гормонів, що відповідають за сон або пильнування. На щастя, в даний час існують ліки, які не володіють побічними ефектами при тривалому прийомі і не викликають звикання.
Ще один вид інсомнія варто згадати – це парадоксальна інсомнія. В таких випадках людина скаржиться, що не спить всю ніч, а при дослідженні з'ясовується, що профіль сну у нього майже нормальний. Таке зустрічається, до речі, досить часто. У цьому випадку саме дослідження сну і виключення патології, з ним пов'язаної, надає куративное дію.
Однак не варто забувати, що левова частка порушень сну обумовлена вторинними причинами. Існує близько 80 захворювань, що проявляються у сні. Найчастішою з них є синдром неспокійних ніг, який у дорослому віці зустрічається приблизно у 5% населення. Його основними проявами є неприємні відчуття в ногах або руках, що виникають у спокої, що посилюється перед сном і облегчающиеся рухом. Другою причиною в цьому ряду є вже всім відомий синдром апное уві сні, поширений у 4% населення. Поряд з інфарктами та інсультами апное уві сні є однією з причин імпотенції у молодому віці. Сомнамбулізм, що виявляється в дитинстві у 17% дітей, у дорослому стані – у 4%, порушення поведінки уві сні, кошмарні сновидіння, епілепсія, енурез тощо – всі ці захворювання зустрічаються набагато частіше, ніж прийнято думати, і потребують специфічної терапії.
Якщо ви заперечуєте наявність у себе вторинних причин порушення сну, описаних в останньому абзаці, ви можете почати деякі заходи по поліпшенню сну самостійно:
- використовувати ліжко і спальню тільки для сну і статевого життя;
- встановити регулярний розпорядок відходу до сну і підйому;
- не їсти і не пити занадто багато перед сном; ніякого чаю і кави після 17:00, а алкоголю – за 2 години до сну;
- створювати сприятливі умови для сну: максимальна темрява і прохолода, безшумне, комфортне спальне місце;
- протягом дня обов'язково давати собі фізичні навантаження, щоб «виробити» гормони стресу, накопичити гормони задоволення, поліпшити кровообіг і «напрацювати» м'язову втому. Однак закінчити заняття спортом необхідно не пізніше, ніж за 3 години до сну;
- уникати короткого сну, особливо ввечері. Якщо Ви непереборно хочете спати вдень, можна і треба собі це дозволити, але не більше 20-30 хвилин, щоб не порушувати нічний ритм сну;
- спробувати трав'яні настої (лаванда, смородина, валеріана, пустирник і т. д.), молоко з медом, прогулянки перед сном і інші фізіологічні методи, щоб викликати сонливість.
Всерйоз турбуватися і звертатися до лікаря варто, тільки якщо труднощі зі сном зберігаються, незважаючи на сприятливі обставини і умови для сну. При цьому не варто боятися візиту до сомнолога, тому що тільки 4% инсомний потребує медикаментозної терапії. У всіх інших випадках лікар допоможе вам «нехимическим» способом.
Наприкінці хотілося б розвіяти декілька міфів про поведінку, пов'язану зі сном:
- якість сну поліпшується від того, що людина спить на правому боці;
- алкоголь не покращує якість сну, а навпаки, погіршує;
- хропіння – це ознака хвороби, а не богатирського здоров'я;
- вибір снодійного за порадою неспеціаліста тільки нашкодить;
- якщо ви не можете заснути кілька ночей «з-за думок», не поспішайте ставити собі діагноз «безсоння» – таке буває в нормі у будь-якого;
- але якщо проблеми зі сном затягнулися і заважають повноцінно жити, варто звернутися до фахівця: в даний час лікар-сомнолог володіє всіма діагностичними і лікувальними можливостями, щоб допомогти більшості пацієнтів.
- ЕКСПРЕС-ТЕСТ НА АНТИГЕН: ЩО ЦЕ ТАКЕ І ДЛЯ ЧОГО ВІН ПОТРІБЕНВже два роки як ми живемо з новою проблемою — пандемією COVID-19. Зараз і медики, і вчені вже схильні вважати, що вірус не збирається залишати нас у спокої навіть у перспективі 2-3 років. SARS-CoV-2 мутує, з'являються все нові і нові варіанти: «дельта», «дельта плюс», «омікрон», «лямбда».Повна версія статті
- Милицю під коліно iWALK 3.0 Hands Free - краща альтернатива традиційним милиць.iWALK 3.0 Hands Free – це інноваційний милицю під коліно, який на відміну від звичайних милиць дає вам свободу рук і пересування. Ви можете вільно ходити по сходах, гуляти, ходити за покупками, займатися домашніми справами і грати з дітьми.Повна версія статті