Спондильоз
Спондильоз — це загальний термін, який позначає зношування міжхребцевих дисків і кісткової тканини хребців. Вираз "спондильоз хребта" медики вважають не зовсім вірним, так як спондильоз вже передбачає ураження хребетного стовпа. Коли фіброзно-хрящові "прокладки" між хребцями зневоднюються і стискаються, виникає остеоартроз, у тому числі з розростанням кісткових виступів по краях - кісткових шпор. Іноді стан описують як розростання остеофітів. З плином часу може відбутися перетискання нервових корінців, що відходять від спинного мозку, що викликає біль і порушення руху не тільки рук, але й ніг. У більшості випадків піддається спондильоз консервативному лікуванню, яке включає ліки і фізіотерапію.
Причини спондильозу
Виникнення хвороби пов'язують з дистрофічними змінами в хребті. Цей процес нормальний і йому піддаються всі люди. Половина людей середнього і старшого віку мають зношені міжхребцеві диски. Однак це не викликає ніяких хворобливих симптомів. Крім віку виділяють інші фактори ризику:
- спадковість;
- куріння;
- певні типи фізичних навантажень з монотонними повторюваними нахилами, скручуванням;
- попередні травми шиї;
- операції в ділянці хребта;
- остеопороз;
- надлишкова маса тіла;
- недостатня фізична активність.
Класифікація
Згідно Міжнародної класифікації хвороб (МКБ-10), спондильоз відносять до рубриці М47. Також виділяють:
- інші спондилезы з міелопатією — М47.1
- інші спондилезы з радикулопатії — М47.2
- інші спондилезы — М 47.8, в тому числі шийний, спондильоз попереково-крижового відділу хребта, спондильоз грудного відділу хребта без міелопатії спондильоз неуточнений— М47.9.
Симптоми спондильозу
Більшість людей з дегенеративними змінами хребта не мають жодних симптомів хвороби. При прогресуванні процесу з'являються біль і відчуття скутості. Також ознаками можуть бути:
- біль у плечі;
- головний біль, що починається в області потилиці і мігрує в лобову частину;
- поколювання, оніміння, слабкість в руках, рідше ногах;
- порушення при ходьбі;
- клацання при повороті шиї.
При подальшому розвитку хвороби можливі два варіанти прогресування патології. Мієлопатія — здавлення спинного мозку за рахунок зміни конфігурації спинномозкового каналу з його звуженням. Коли відбувається стиснення (компресія) спинного мозку, виникає порушення передачі сигналів до інших ділянок тіла. Стан проявляє себе:
- порушеннями координації. Наприклад, стає складно застебнути гудзики на сорочці;
- проблемами при ходьбі;
- важкістю і слабкістю в ногах;
- нетриманням сечі, калу.
Тривале здавлення спинного мозку може призвести до необоротного ураження і навіть до інвалідності. Радикулопатія — подразнення нервового стовбура кістковими фрагментами або грыжевым випинанням. Радикулопатія шийна проявляє себе різким болем, яка спускається вниз по руці. Медики називають цей стан брахиалгией. Крім того, може бути оніміння, відчуття "повзання мурашок", посилення болю при повороті голови.
Діагностика спондильозу
Якщо є скарги на біль і тугоподвижность в області хребта, лікар починає з розпиту. Можуть бути поставлені наступні питання:
- Де саме болить? Який характер болю (ниючий, що давить, ріжуча, яка пече, жгущая)? Куди вона віддає?
- Чи були раніше подібні епізоди, пройшли вони самостійно або після якогось лікування?
- Чи є порушення у контролі сечовипускання, дефекації?
- Виникають труднощі при ходьбі?
- Турбує поколювання або слабкість в кистях рук, стопах?
- Які заходи самодопомоги використані?
- Була чи травма шиї, особливо хлистова?
- Яка професія, хобі, захоплення?
Потім фахівець оцінює обсяг рухів, для цього просить повертати голову з боку в бік і вгору-вниз. Далі перевіряє рефлекси та чутливість. Поява патологічних рефлексів, нечутливість шкіри на окремих ділянках може не вказувати на залучення в процес спинного мозку. Також лікар оцінює силу м'язів і ходу, здатність утримувати рівновагу.
Інструментальні дослідження
Виявити спондильоз можна на рентгенографії. На знімках видно остеофіти (кісткові відростки). Якщо лікар підозрює миелопатию, є серйозні симптоми і стандартне лікування неефективно, показано:
- МРТ (магнітно-резонансна томографія). Метод корисний для виявлення пошкодження нервових стовбурів.
- КТ (комп'ютерна томографія). Зображення виходить чітким і детальним, ніж при проведенні звичайної рентгенографії.
- Дослідження нервової провідності та ЕМГ (електроміографія). У першому випадку на шкіру поміщають електроди, які генерують електричні розряди невеликої інтенсивності. Цей тест дозволяє виміряти силу і швидкість сигналів, що йдуть по нервах. Для електроміографії під місцевою анестезією в м'яз вводять голчастий електрод. Потім досліджують електричні потенціали м'язів. Зазвичай виконують обидва дослідження одночасно.
Лікування спондильозу
Основні цілі — зменшити больовий синдром і не допустити незворотного пошкодження нервів.
Лікарські препарати
Нестероїдні протизапальні засоби. Їх вважають досить ефективним, це можуть бути:
- диклофенак
- ібупрофен
- напроксен
- эторикоксиб
- целекоксиб.
НПЗЗ можуть бути небезпечними, якщо є бронхіальна астма, високий кров'яний тиск, захворювання печінки, нирок, хвороби серця або якщо коли-небудь була виразка шлунка або дванадцятипалої кишки. У цих випадках лікар може порекомендувати парацетамол. У будь-якому разі призначення робить лікар після оцінки можливості побічних ефектів або ускладнень.
Міорелаксанти. При судомах і хворобливих скорочення використовують ліки, що розслабляють м'язи. Наприклад, це може бути діазепам. Потрібно знати, що речовина володіє седативним ефектом, тобто викликає запаморочення і сонливість. Міорелаксанти не можна приймати, якщо планується водіння автомобіля або прийом алкоголю. Курс лікування становить 7-10 днів.
Амітриптилін. Якщо вищезгадані ліки не працюють і біль зберігається більше одного місяця, лікар може призначити амітриптилін. Спочатку цей препарат був розроблений для лікування депресії, але потім було встановлено, що він допомагає в лікуванні болів. У препарату досить багато побічних ефектів:
- сухість у роті;
- сонливість;
- запори;
- утруднення сечовипускання;
- нечіткість зору.
Амітриптилін не слід приймати пацієнтам з серйозними захворюваннями серця, а також водіям.
Габапентин (прегабалин). Використовують при брахиалгии, радикулопатії. Щоб домогтися стійкого ефекту, препарат потрібно приймати не менше двох тижнів, Із побічних ефектів можливі:
- ейфорія
- сплутаність свідомості
- запаморочення
- шкірний висип.
Хірургічне лікування
Операція показана, якщо:
- є явні ознаки защемлення нервового стовбура міжхребцевим диском або кістковим відростком;
- визначено здавлення спинного мозку;
- без операції станеться непоправне пошкодження ділянок нервової системи;
- хронічна біль не купірується іншими способами.
Важливо знати, що операція не призведе до повного виліковування, вона тільки запобіжить подальше погіршення. Можливе виконання наступних типів втручань:
- Передня дискектомія. Використовують, якщо деформований міжхребцевий диск тисне на нерв.
- Цервікальна ламінектомій. Видалення кісткових фрагментів, які тиснуть на спинний мозок.
- Протезування хребетного диска. Це відносно новий метод, при якому зношений міжхребцевий диск замінюють штучним. З-за новизни немає даних про його довгострокових перевагах.
В залежності від виду операції працездатність відновлюється від 4 днів до 8 тижнів. Як і всі хірургічні процедури, втручання на хребті несуть певний ризик ускладнень. Можуть виникнути:
- проблеми, пов'язані з загальним наркозом — інфаркт, тромбоз, алергічні реакції;
- порушення ковтання (дисфагія), зазвичай ця проблема зникає через кілька місяців;
- охриплість голосу, яка може стати постійною;
- параліч;
- інфекційні ускладнення;
- пошкодження чутливих нервів, що може викликати стійке відчуття оніміння або "повзання мурашок".
Перед операцією варто обговорити всі показники і ризики з лікарем.
Спосіб життя при спондильозі
Користь можуть принести аеробні вправи — плавання або ходьба, лікувальна фізкультура. Для сну можна використовувати спеціальні ортопедичні подушки. Під час неспання потрібно приймати правильні пози при довгому сидінні або положенні стоячи. Довгострокове використання шийного коміра або корсета не рекомендовано, оскільки це може посилити симптоми. Більше тижня ортези використовувати не варто, якщо лікар спеціально не попередив про зворотне.
- ЕКСПРЕС-ТЕСТ НА АНТИГЕН: ЩО ЦЕ ТАКЕ І ДЛЯ ЧОГО ВІН ПОТРІБЕНВже два роки як ми живемо з новою проблемою — пандемією COVID-19. Зараз і медики, і вчені вже схильні вважати, що вірус не збирається залишати нас у спокої навіть у перспективі 2-3 років. SARS-CoV-2 мутує, з'являються все нові і нові варіанти: «дельта», «дельта плюс», «омікрон», «лямбда».Повна версія статті
- Милицю під коліно iWALK 3.0 Hands Free - краща альтернатива традиційним милиць.iWALK 3.0 Hands Free – це інноваційний милицю під коліно, який на відміну від звичайних милиць дає вам свободу рук і пересування. Ви можете вільно ходити по сходах, гуляти, ходити за покупками, займатися домашніми справами і грати з дітьми.Повна версія статті