Біль у тазостегновому суглобі, як впоратися з цією проблемою.
Біль у тазостегновому суглобі, як правило, свідчить про появу патологічного процесу в анатомічних структурах самого суглоба або прилеглих до нього тканин і органів. Найбільш часто больові відчуття викликає механічне пошкодження, запальний процес, інфекційне або ендокринне захворювання. Не виключені й інші фактори, які можуть спровокувати появу цього симптому. Розглянемо, чому болить тазостегновий суглоб і як впоратися з цією проблемою.
Причини
Серед факторів, що провокують появу тазових болів, слід насамперед назвати:
- інфекційний запальний процес у тканинах суглобової сумки (артрит);
- дегенеративне зміна тканин, остеоартрит;
- травматичне ушкодження – вивих або перелом шийки стегна;
- асептичний некроз, який вразив головку стегнової кістки;
- запальний процес в тканинах, утворюють суглобову сумку (бурсит);
- запалення неінфекційного характеру, викликане аутоімунним захворюванням;
- туберкульозний процес;
- вагітність.
Біль в кістках набагато рідше зустрічається у пацієнтів молодого віку, ніж у літніх людей. У старшій віковій категорії (понад 60 років) вона періодично або постійно присутня у 60-60% пацієнтів, тоді як діти до 18 років страждають від неї чи у 10% випадків.
Види
Оскільки лікарів-ортопедів відомі багато патології, при яких болить тазостегновий суглоб, необхідно диференційовано підходити до цих болів і до причин, які їх викликають.
Тазові болі у жінок
Суглоб, що з'єднує тазову і стегнову кістку, в організмі жінки несе найбільш важку навантаження, тому його знос теж надзвичайно високий. Частою причиною його пошкодження стає перелом шийки стегна – травма, якої найбільш часто схильні жінки у віці понад 60 років. У цьому віці у багатьох з них після настання менопаузи розвивається остеопороз. Кістки стають крихкими, і будь-яке падіння з висоти свого зростання може призвести до важкого перелому. У літньому віці для його лікування, як правило, потрібна хірургічна операція.
Ще одне часто вражає жінок захворювання – коксартроз, для якого характерне поступове руйнування міжсуглобової хрящової тканини. Одне з типових проявів – біль у кульшовому суглобі при ходьбі, яка триває в стані спокою. У жінок хвороба починається під час клімаксу і неухильно прогресує, іноді приводячи до повної неможливості самостійного пересування.
Тазові болі у чоловіків
Єдина патологія кульшового суглоба, якої страждають тільки чоловіки – хвороба Пертеса. Це спадкове захворювання, яке полягає в деформації головки стегнової кістки: вона набуває не круглу, а плоску форму. Під час ходьби у хворого болить тазостегновий суглоб з лівого боку, якщо патологія локалізована зліва, або з правого боку – якщо головка деформована праворуч.
Захворювання, яке частіше зустрічається у чоловіків – тендиніт, або запальний процес, що вражає сухожилля. Це хвороба спортсменів і людей, що тривалий час вимушених виконувати важкі фізичні роботи – вантажників, мулярів, важковаговиків і т. д. Біль з'являється під час серйозних навантажень, під час активних рухів. При помірних і слабких навантаженнях, як правило, болі відсутні.
Наступне типово чоловіче» захворювання – некроз головки стегнової кістки, причому близько третини пацієнтів захворює в молодому віці – до 30 років. Захворювання проходить декілька стадій, причому вже на самому початку у пацієнта болить тазостегновий суглоб з правого боку (або лівого), причому біль відчувається в паховій області, рідше – іррадіює в стегно, коліно або поперек. При відсутності лікування з плином часу з'являється кульгавість, розвивається інвалідність.
Тазові болі у вагітних
Існує кілька причин, за яких можуть хворіти тазостегнові суглоби у жінок:
- на останніх тижнях – недолік кальцію або вітаміну D;
- посилена вироблення гормону релаксину, сприяє розтягування зв'язок;
- загострення прихованої дисплазії ТБС або остеоартрозу;
- посилення навантаження на суглоб через збільшення ваги;
- стара травма.
Жінкам, у яких болить таз при вагітності, слід більш уважно поставитися до свого здоров'я, адже цей стан може призвести до загострення навіть незначних захворювань.
Хронічні тазові болі
Хронічними називають будь-які больові відчуття в області тазу, які тривають з різною інтенсивністю протягом декількох місяців. Ниючий біль в тазостегновому суглобі і прилеглої області часто виникає у жінок, але чоловіки теж страждають захворюваннями, що викликають больові відчуття в тазової області. Причини появи болів різноманітні: від остеохондрозу до урологічних і гінекологічних захворювань. В кожному випадку необхідно ретельне обстеження, щоб виявити хворобу і призначити адекватне лікування.
Діагностика
Щоб визначити захворювання, за якого постійно болить тазостегновий суглоб, необхідно пройти досить об'ємне обстеження, яке включає:
- рентген тазобедреннного суглоба, що дозволяє виявити або виключити травматичне пошкодження, виявити кісткові дефекти, розростання та інші патології;
- УЗД тазостегнової області, завдяки якому виявляються запальні процеси і дегенерація м'яких тканин, обызвествленные ділянки та інші патології;
- КТ кульшового суглоба, яку призначають для уточнення діагнозу або у неясних випадках;
- МРТ, щоб уточнити стан м'яких тканин суглобової сумки;
- пункцію суглобової рідини для видалення випоту і дослідження складу інфільтрату з метою виявлення збудника інфекції;
- артроскопію суглоба – ендоскопічне обстеження суглобової сумки за допомогою зонда, введеного через невеликий розріз.
Крім того, ортопед, хірург або ревматолог призначає пацієнтові лабораторні аналізи у відповідності з присутніми симптомами:
- загальні аналізи сечі і крові;
- імунологічний аналіз крові;
- біохімічний аналіз крові на ревматичні маркери і т. д.
Лікування
Оскільки захворювань, при яких болить таз, досить багато, то способи їх лікування залежать від симптоматики та виявлених при діагностиці порушень. При патології кісткової і суглобової тканини зазвичай призначають:
- хондропротектори, комплекси мінералів і вітамінів для зміцнення кісток, хрящових тканин і зв'язок;
- міорелаксанти для зменшення м'язових спазмів, розслаблення затиснутих м'язів;
- нестероїдні протизапальні препарати, при тяжкій симптоматиці – стероїдні засоби;
- препарати, що поліпшують капілярну циркуляцію для зменшення набряклості і проявів гіпоксії;
- сечогінні препарати, щоб стимулювати обмін рідин і зменшити набряки.
При захворюваннях запального характеру хороший ефект дають фізіотерапевтичні сеанси. Пацієнтам призначають електрофорез, лазерна терапія, лікарський фонофорез та інші процедури. Їх проводять по закінченні гострої фази запалення для стимуляції відновного процесу.
Якщо консервативні методи недостатньо ефективні, пацієнту можуть призначити:
- лікувальну блокаду – введення анестезуючого препарату в обраний ділянку для блокування передачі больових імпульсів по нервовому волокну, завдяки чому розслабляються спазмовані м'язи, поліпшується трофіка навколосуглобових тканин, нормалізується кровообіг;
- радіочастотну денервацію – усунення нервових волокон за допомогою радіочастотного імпульсу через введені в тканини суглоба голки, що дозволяє назавжди позбавити пацієнта від болю в кульшовому суглобі, що віддають в пах, коліно або поперек;
- хірургічне розтин і дренування – при гнійному запаленні суглоба, з подальшим проведенням антибактеріальної терапії;
- видалення пухлини – при злоякісному пухлинному процесі, після чого проводиться хімічна та променева терапія для зниження ризиків рецидиву;
- заміна тазостегнового суглоба – у разі руйнування головку стегнової кістки видаляють, і на її місце встановлюють імплант, але в деяких випадках замінюють не тільки частина стегнової, але і вертлужное поглиблення тазової кістки.
Вибір методу залежить від ступеня пошкодження суглоба та інших тканин.
Профілактика
Щоб уникнути захворювань, при яких болить тазостегновий суглоб, необхідно:
- дотримуватися здорових принципів харчування, стежити за вагою тіла;
- підтримувати помірну фізичну активність, регулярно ходити пішки;
- уникати важких навантажень, пов'язаних з підняттям і перенесенням тягарів;
- захищати суглоби від переохолодження;
- уникати травм.
Реабілітація
Після операцій на кульшовому суглобі хворому необхідний курс реабілітації, який складається з:
- регулярного прийому препаратів, призначених лікарем;
- курсів фізіопроцедур;
- виконання спеціальних вправ від тазового болю для зміцнення м'язових підтримуючих структур;
- лікування в спеціалізованих санаторіях, бальнеопроцедур.
Питання і відповіді
Чим зняти біль у кульшовому суглобі?
Якщо болить тазостегнова кістка, необхідно діяти у відповідності з поставленим діагнозом:
- при артриті допоможе сухе тепло на хворе місце;
- при бурситі слід зробити декілька вправ на розтяжку;
- при артрозі слід розвивати зовнішні м'язи, щоб забезпечити підтримку суглоба.
При появі болю необхідно, не відкладаючи, звернутися до лікаря, щоб з'ясувати, чому болить тазостегновий суглоб, і визначити, які методи допоможуть позбутися від болю.
До якого лікаря йти біль у тазі?
Якщо тазостегновий суглоб болить через запалення, для його лікування слід звернутися до ортопеда. При процесах руйнування хрящової тканини лікування проводить ревматолог. Лікування гнійного запального процесу здійснює хірург. При травмах – переломах, вивихах, подвывихах – допомога хворим надає травматолог. Однак причина болю може полягати в патології внутрішніх органів, а не суглоба, тому необхідно проконсультуватися з гастроентерологом або проктологом, чоловікам – з урологом, жінкам – з гінекологом.
Що робити при тазового болю?
При болях в тазобедренном суставе лечение домашними средствами недопустимо, так как отсутствие квалифицированной помощи может привести к ухудшению состояния и даже к инвалидности. Необходимо пройти полное обследование, проконсультироваться у ряда специалистов, чтобы точно установить, почему появилась боль и как ее лечить. При появлении боли следует:
- разгрузить больной сустав, обеспечить его спокойствие;
- принять нестероидное противовоспалительное;
- позвонить в клинику и записаться на первичную консультацию к ортопеду.
В подальшому, можливо, доведеться проконсультуватися і у інших фахівців для з'ясування причини патології.
- ЕКСПРЕС-ТЕСТ НА АНТИГЕН: ЩО ЦЕ ТАКЕ І ДЛЯ ЧОГО ВІН ПОТРІБЕНВже два роки як ми живемо з новою проблемою — пандемією COVID-19. Зараз і медики, і вчені вже схильні вважати, що вірус не збирається залишати нас у спокої навіть у перспективі 2-3 років. SARS-CoV-2 мутує, з'являються все нові і нові варіанти: «дельта», «дельта плюс», «омікрон», «лямбда».Повна версія статті
- Милицю під коліно iWALK 3.0 Hands Free - краща альтернатива традиційним милиць.iWALK 3.0 Hands Free – це інноваційний милицю під коліно, який на відміну від звичайних милиць дає вам свободу рук і пересування. Ви можете вільно ходити по сходах, гуляти, ходити за покупками, займатися домашніми справами і грати з дітьми.Повна версія статті