Особливості використання кисневого концентратора
Киснева терапія з використанням концентраторів – сучасна методика, яка застосовується в медичних установах, санаторіях та оздоровчих центрах, а також в домашніх умовах. Вона призначається всім пацієнтам з ознаками дихальної недостатності, для підвищення рівня сатурації і для забезпечення клітин організму необхідною кількістю кисню. Перед самостійним використанням приладу важливо розуміти його будову і принцип роботи, а також ознайомитися з інструкцією та правилами техніки безпеки.
Пристрій і принцип роботи кисневого концентратора
Кисневий концентратор – це обладнання, яке перетворює атмосферне повітря в концентрований кисень. Ці пристрої використовуються в якості заміни кисневим балонам, які містять певний обсяг цього газу. Будова апарату просте і засноване на перебігу хімічних реакцій. Всередині розташовані сита з цеоліту, які пропускають молекули азоту, при цьому збирають кисень. В результаті пацієнту подається концентрована суміш, яка в найбільш потужних моделях містить до 95% чистого кисню. В апараті знаходиться два молекулярних решета, які працюють почергово. У той час, поки один з циліндрів збирає кисень з повітря, другий проходить очистку від азоту.
В будові кисневого концентратора можна виділити кілька частин:
- корпус, в якому знаходиться генератор кисню;
- компресор, який подає повітря з навколишнього середовища до цеолитовым циліндрах;
- осушувач;
- зволожувач;
- повітряні фільтри.
Після відділення та збору кисню інші компоненти виділяються в навколишнє середовище. Прилади можна використовувати в закритих приміщеннях без побоювань, оскільки вміст залишкового азоту незначна і не впливає на якість повітря. Різні прилади можуть працювати від електрики або від акумулятора.
Всі апарати можна розділити на кілька категорій. Перша з них – кисневі концентратори для використання в лікарнях. Вони відрізняються високою потужністю і продуктивністю. Вони утворюють від 5 до 10 літрів концентрованого кисню в хвилину, а його рівень в отриманій суміші досягає 95%. Такі апарати підходять для тривалого застосування і можуть працювати майже цілодобово. Для домашнього використання пропонуються менш потужні моделі продуктивністю 1-3 або 3-5 літрів в хвилину. Їх головні переваги – невеликий розмір і вага, доступна ціна, можливість самостійного використання.
Як правильно користуватися концентратором
В кожній упаковці є детальна інструкція, як користуватися кисневим концентратором. У лікарнях використовується об'ємне стаціонарне обладнання, при цьому всі процедури проходять тільки під контролем лікаря. Менш потужні апарати підходять для будинку, але перед початком кисневої терапії також варто пройти обстеження і уточнити, чи корисна вона буде для здоров'я. Процедура проста і доступна в домашніх умовах.
Інструкція по застосуванню кисневого концентратора:
- перевірити рівень води в зволожувачі – його слід заповнити, якщо її залишилося менше половини;
- вибрати режим роботи апарата і потужність;
- приєднати трубку, по якій кисень подається до носової канюлі або лицьову маску;
- почати процедуру і дихати киснем протягом 10-20 хвилин.
Точний графік процедур, їх тривалість і рівень кисню в подаваної суміші підбираються індивідуально. В домашніх умовах досить слідувати інструкції або виконувати приписи лікаря. Також фахівці рекомендують проводити оксигенотерапію під контролем пульсоксиметра. Компактні моделі цих приладів надягають на палець і швидко показують рівень сатурації – насичення гемоглобіну киснем. Якщо цей показник знаходиться в межах 95-98%, пацієнт кисневої терапії не потребує. Проте, допускається вживання кисневих коктейлів для поліпшення обміну речовин і в період реабілітації після хвороб респіраторної системи.
Особливості застосування концентратора кисню в домашніх умовах
Джерело кисню в домашніх умовах – портативний концентратор з невеликою продуктивністю. Стаціонарне обладнання для лікарень виробляє кисень зі швидкістю 5-10 літрів в хвилину. Це висока потужність, яка підійде тільки пацієнтам з дихальною недостатністю і низьким рівнів сатурації. Однак, для самостійного використання в домашніх умовах такі апарати не підходять. Однак, можна придбати невеликий прилад, який буде виробляти 1-3 або 3-5 літрів кисню в хвилину. Такі концентратори безпечні, але також вимагають дотримання певних правил техніки безпеки.
Киснева терапія проводиться за призначенням лікаря. Цей газ необхідний для правильного перебіг обмінних процесів в клітинах і тканинах організму. Його дефіцит може викликати гіпоксію, порушення роботи внутрішніх органів, різке погіршення самопочуття та запаморочення. Однак, у чистому (концентрованому) вигляді кисень повинен надходити дозовано, оскільки у вдихуваному повітрі його рівень становить не більше 21%. Тривалість процедури не повинна перевищувати 10-20 хвилин, залежно від показань. В домашніх умовах оксигенотерапія рекомендується при хронічних захворюваннях дихальної і серцево-судинної систем або в період відновлення після них. Також допускається використання кисневих концентраторів літнім людям та жінкам у період вагітності, якщо рівень сатурації знижується до 94-95%.
Догляд і зберігання обладнання
Різні моделі концентраторів підходять для домашнього використання, а також для спортзалів, салонів краси і санаторіїв. Їх можна встановити в закритому приміщенні, а невелика вага і розмір забезпечують мобільність пристрою. Апарати призначені для тривалого застосування, але термін їх експлуатації безпосередньо залежить від забезпечення умов зберігання і правильного догляду. У виробників є кілька порад, як продовжити термін служби концентратора і уникнути його поломки.
- Перша умова – температурний режим. Найбільш комфортна температура знаходиться в проміжку між 10 і 25 градусами. Якщо вона перевищує 35 градусів, включати прилад не рекомендується, при цьому його варто перемістити в більш прохолодне приміщення. Також не слід зберігати прилад поруч з нагрівальними приладами та під прямими сонячними променями.
- Друга умова – помірна вологість в приміщенні. Кисневі концентратори не призначені для застосування у ванній кімнаті, поруч з басейнами та іншими джерелами вологи. Також заборонено розміщувати пристрій поряд з побутовими зволожувачами повітря. Якщо вода потрапить в корпус концентратора, цеолітові сита вийдуть з ладу, і киснева терапія буде неефективна.
- Третя умова – регулярне очищення приладу від пилу і забруднень. Для цього не підходять миючі засоби, особливо з вираженими запахами. Цеоліт накопичує їх, в результаті чого знижується ефективність його роботи. Для очищення підійде звичайна суха тканина.
- Четверте умова – регулярне очищення фільтрів. У складі кисневого концентратора знаходяться грубі і тонкі фільтри. Перші необхідно чистити не рідше 1 рази в 2 тижні. У більшості моделей їх можна мити під проточною водою з милом, але більш детальна інформація знаходиться в інструкції. Фільтри тонкого очищення підлягають заміні. Їх необхідно змінювати, коли колір стає не білим, а темно-сірим, але не чорним.
Лікарі рекомендують вибирати продукцію перевірених виробників, які надають гарантію якості на термін від 2-3 років і більше. Однак, важливо розуміти, що недотримання правил зберігання і експлуатації приладу з подальшою поломкою не є гарантійним випадком.
Запобіжні заходи
У лікарнях киснева терапія проводиться повністю під контролем лікаря. Процедура приносить відчутну користь, але важливо стежити за реакцією організму і враховувати всі запобіжні заходи:
- Апарат не повинен знаходитися поблизу з джерелами відкритого вогню, а також в одному приміщенні з газовими плитами і камінами. Концентрований кисень вибухонебезпечний, тому перед включенням пристрою необхідно прибрати сірники, запальнички та інші предмети, які можуть спровокувати пожежу. Також заборонено палити під час процедури і поруч з працюючим концентратори кисню.
- Прилад розміщують на відстані не менше 30 см від стін, меблів і інших поверхонь. Це необхідно, щоб перероблений повітря міг безперешкодно виходити в навколишнє середовище і розсіюватися в приміщенні. Мінімальна відстань до джерел води становить не менше 2,5 м.
- Під час процедури обов'язково використовувати зволожувач повітря, який знаходиться в комплекті з концентратором. Він являє собою колбу, наповнену рідиною. Для неї підійде звичайна, а краще – дистильована вода. Якщо не змінювати її щодня і не наповнювати вчасно колбу, процедура може викликати сухість, подразнення і запалення слизової оболонки дихальних шляхів.
- Перед процедурою категорично заборонено купити і вживати алкогольні напої, а також приймати седативні препарати. У поєднанні з концентрованим киснем ці речовини становлять небезпеку для здоров'я серцево-судинної системи і можуть погіршити симптоми дихальної недостатності.
- Час процедури в домашніх умовах не повинна перевищувати 10-20 хвилин. Незважаючи на користь оксигенотерапії, кисень в чистому вигляді повинен подаватися дозовано. Допустима тривалість процедури для здорової людини, рекомендована з метою профілактики – 3-5 хвилин в день. Цього достатньо, щоб поліпшити стан здоров'я без призначення лікаря.
Перенасичення киснем не принесе користь для здоров'я. Цей газ в чистому вигляді повинен надходити в дозованих кількостях. Його надлишок може спровокувати звуження судин, стати причиною різкого погіршення і перепадів артеріального тиску. Щоб уникнути небезпечних ускладнень, у тому числі запаморочення і непритомності, важливо стежити за самопочуттям і припинити подачу кисню при перших тривожних симптомах.
Користь кисневої терапії
Оксигенотерапія – відомий спосіб поліпшити надходження кисню до тканинам і клітинам організму. Вона проводиться у складі комплексної схеми лікування захворювань, які супроводжуються дихальною недостатністю, а також для їх профілактики і в період відновлення. Після курсу процедур спостерігаються наступні позитивні зміни:
- нормалізація роботи дихальної системи, серця і судин;
- зменшення головного болю, порушень сну;
- підвищення фізичної активності;
- поліпшення пам'яті та уваги;
- виведення токсинів;
- зміцнення імунітету для боротьби з вірусною інфекцією.
Лікар призначає процедуру, якщо є які-небудь показання до її проведення. До них відносяться дихальна недостатність, порушення роботи серця і судин, запальні та вірусні захворювання респіраторної системи, а також хронічна обструктивна хвороба легень, бронхіальна астма та інші. Здоровій людині також можна проходити сеанси оксигенотерапії, якщо він потребує більш високого ступеня насичення киснем: під час вагітності, в літньому віці, при виконанні важкої фізичної роботи.
Шкоди та протипоказання
Если соблюдать меры предосторожности, кислородная терапия не представляет опасности для здоровья. Однако, важно понимать, что процедура влияет на обменные процессы, поэтому должна проводиться строго по инструкции. Перед ее началом стоит измерить уровень сатурации в крови с помощью портативного пульсоксиметра. Если он показывает уровень насыщенного гемоглобина 98% и более, стоит свести время процедуры до минимума, чтобы не допустить перенасыщения кислородом.
Распространенные заблуждения
Миф № 1. Кислородная терапия вызывает привыкание, если проводить ее регулярно.
Оксигенотерапия – это процедура, которая не вызывает привыкания, и это доказано в ходе клинических испытаний. Если перестать делать процедуры, симптомы дыхательной недостаточности не усилятся. Самочувствие может ухудшаться при наличии хронических заболеваний легких, сердца и сосудов. Однако, оно не станет хуже, чем до начала кислородной терапии.
Миф № 2. Кислородные концентраторы не подходят для использования в домашних условиях.
Действительно, для безопасного использования концентраторов необходимо обеспечить подходящие условия. В помещении не должно быть воды и источников открытого огня. Аппараты взрывоопасны, но только при несоблюдении мер предосторожности. Если следовать инструкции, их применение не представляет опасности. Кроме того, в ассортименте есть компактные приборы, разработанные специально для использования в домашних условиях.
Миф № 3. Кислородные концентраторы можно использовать вместо ИВЛ.
Оксигенотерапия действительно приносит пользу и улучшает самочувствие при заболеваниях, которые сопровождаются дыхательной недостаточностью. Однако, она не может применяться в качестве замены аппаратам ИВЛ. Последние разработаны для пациентов с тяжелыми формами нарушения дыхания, поэтому подходят для применения в том числе в отделениях реанимации. Даже самые мощные кислородные концентраторы не заменят аппараты для искусственной вентиляции легких, поскольку принцип их работы кардинально отличается.
Интернет-магазин «МедМаркет» предлагает купить кислородные концентраторы разного назначения. В ассортименте представлены как стационарные модели для больниц, так и компактные портативные устройства для дома. Они предлагаются с гарантией качества и всеми необходимыми документами, а также с удобной доставкой.
- ЕКСПРЕС-ТЕСТ НА АНТИГЕН: ЩО ЦЕ ТАКЕ І ДЛЯ ЧОГО ВІН ПОТРІБЕНВже два роки як ми живемо з новою проблемою — пандемією COVID-19. Зараз і медики, і вчені вже схильні вважати, що вірус не збирається залишати нас у спокої навіть у перспективі 2-3 років. SARS-CoV-2 мутує, з'являються все нові і нові варіанти: «дельта», «дельта плюс», «омікрон», «лямбда».Повна версія статті
- Милицю під коліно iWALK 3.0 Hands Free - краща альтернатива традиційним милиць.iWALK 3.0 Hands Free – це інноваційний милицю під коліно, який на відміну від звичайних милиць дає вам свободу рук і пересування. Ви можете вільно ходити по сходах, гуляти, ходити за покупками, займатися домашніми справами і грати з дітьми.Повна версія статті