Все про маски для неінвазивної вентиляції легенів (НИВЛ)
Про те, які бувають маски для НИВЛ, як підібрати підходящу, як уникнути пролежнів на обличчі від маски та інших проблем - розповідає завідуюча відділенням тривалої респіраторної підтримки та відділення паліативної допомоги, лікар анестезіолог-реаніматолог.
Види масок
«Мені так не хочеться вночі спати в масці для плавання», - каже мені моя пацієнтка. «Чому ж, вони бувають різні», - відповідаю я. «А, ну, звичайно. Різного кольору?» - сміється вона. Ось так комічно часто виглядає бесіда з пацієнтом, якому належить вибрати маску для неінвазивної вентиляції легенів. Вибір маски вкрай важливий, тому що з правильно підібраною, підходящою маскою набагато простіше дотримуватися призначеної СРАР-терапії.
Так як же вибрати маску для НИВЛ? Будемо розбиратися.
Отже, поговоримо спочатку про види масок.
Вони бувають: за типом прилягання до лиця
- носовими,
- у вигляді назальних канюль,
- ротоносовыми,
- полнолицевыми;
за наявності отвори для видиху:
- вентильовані
- невентильовані;
за наявності лобного упору маски:
- з лобовим упором,
- без лобового упору.
За наявності порту для подачі кисню:
- з портом;
- без порту.
Розмір: як підібрати?
Щоб підібрати маску, потрібно знати її розмір. Зазвичай виробники надають лекало, приклавши яке до лиця, можна визначити, який розмір вам підійде. Але якщо лекала немає, можна орієнтуватися на усереднені значення.
Для визначення розміру ротоносовых масок необхідно виміряти відстань від перенісся до точки, яка знаходиться посередині між нижньою губою і підборіддя кінчиком. Якщо ця відстань менше 9 см, то вам підійде маска розміру S, якщо приблизно 10 см, то - Му, а якщо 11 см і більше, то - L. Є також маски розміру XL - для великих осіб.
Вимірювання для підбору ротоносовой маски
Для носових масок потрібно вимірювати відстань між крилами носа (під носом): якщо воно 23-37 мм, то розмір S, якщо 30-45 мм, то - M, і якщо 45-55 мм, то - L.
Вимірювання для підбору носової маски
Для підбору полнолицевой маски необхідно виміряти лінійкою відстань від верхньої частини брови до виступаючої частини підборіддя: маска буде мати розмір S, якщо її висота - від 95 до 108 мм, розмір М, якщо висота - від 108 до 121 мм і розмір L, якщо висота - від 121 до 134 мм
Вимірювання для підбору полнолицевой маски
Є так звані універсальні маски. Універсальним є розмір каркаса. А ось повітряна подушка, тобто силіконова частина, доступна в чотирьох розмірах: S,M, L і дитячий. Такі маски підійдуть, наприклад, тим пацієнтам, які в силу свого захворювання можуть сильно втратити у вазі за рік, з-за чого зміниться і обличчя, і може знадобитися маска меншого розміру. В цьому випадку не потрібно купувати нову маску, досить просто замінити її силіконову частина.
Таблиця для правильного підбору розміру масок для НИВЛ
Типи масок: детальніше
Носова маска
Носова маска, як можна здогадатися з назви, надівається на ніс. Виконана вона зазвичай у вигляді чаші округлої форми або піали і прилягає до шкіри навколо носа. Вибір розміру ми обговорили вище. Серед носових масок теж є універсальні, не мають розміру: «подушечка» такої маски, облягаючи ніс пацієнта при першому надіванні, ніби підлаштовується під будь-яку форму і розмір носа пацієнта. Це досягається нанесенням рідкого силіконового каучуку на поверхню «подушечки».
У чому ж перевага носової маски? Багатьом пацієнтам, які дихають саме носом, вона припала до душі. Вони відзначають, що звикання до неї проходить швидше, ніж до ротоносовоей масці, і що подача повітря відчувається як більш плавна. Одна з наших пацієнток з ХОЗЛ перепробувала різні види масок, але зупинилася саме на носовій: «Як ніби я дихаю сама, але трохи більш інтенсивно». До того ж у такій масці можна розмовляти. Та й ризик формування пролежнів менше.
Носова маска підійде при синдромі обструктивного апное сну. І коли у пацієнта вже є ротоносовая маска і він знаходиться на НИВЛ більше 12 годин поспіль, носова маска може служити тимчасовою заміною ротоносовой.
Ще раз підкреслю, що вона використовується лише у разі збереженого носового дихання. Якщо пацієнт страждає синуситом - просто кажучи, набряком слизової носових пазух - або у нього є анатомічні особливості носових ходів, викривлення носової перегородки, носова маска йому не підійде.
Пацієнт в такій масці повинен дихати носом, а не ротом. Інакше повітря, що подається апаратом під тиском, просто буде виходити через відкритий рот, не потрапляючи в дихальні шляхи. Звичайно, існують ремені для підборіддя, які утримують рот і щелепу закритими, але їх використання часто заподіює дискомфорт пацієнта.
Канюльная маска
Що таке канюльная маска? Канюлі для СИПАП, також звані назальні кушионы, є найменшими за розміром СИПАП-масками. Канюлі вставляються в ніздрі (а не надягають на ніс) і лежать над верхньою губою. Два валика (або подушечки) маски щільно прилягають до вашого носа, поставляючи тиск більш спрямованим способом, на відміну від носових СИПАП-масок. Вони зручні у використанні для пацієнтів, які носять окуляри, читають. Так само, як і носові маски, канюлі функціонують тільки при диханні через ніс.
Зважаючи щільного прилягання до ніздрів і фіксації вони дозволяють пацієнтові, наприклад, спати на животі. Крім того, у пацієнтів-чоловіків з бородою така маска забезпечує кращу герметичність.
З психологічної точки зору використання канюльной маски може даватися людині легше. У нас був один пацієнт з БАС, у якого навіть використання носової маски викликало тривогу. Була це клаустрофобія чи ні, не зовсім зрозуміло, однак саме назальні канюлі вирішили цю проблему.
Але мінуси у канюльной маски теж є. Канюлі можуть викликати дискомфорт і навіть біль у ніздрях, частіше провокують сухість у носі, а, крім того, якщо пацієнту призначена терапія з високим тиском подачі повітря, може виникати витік. Це відбувається з наступних причин. Уявіть собі дві посудини з водою, на дні кожного - отвір, через який вода виливається. В одній посудині цей отвір зовсім вузьке, а в іншому - широке. І якщо будете доливати воду в обидва судини, то, коли вода дійде до країв, відбудеться наступне: посудина з широким отвором на дні не буде переповнюватися, і вода через край не переллється, тому що такий же об'єм води, як той, який ви доливаєте зверху, буде йти через широкий отвір на дні. А ось з другим посудиною буде інакше. Вода не буде встигати йти через вузький отвір на дні, і незабаром вона поллється через край. Так само відбувається і з канюльными масками, якщо їх доводиться використовувати при високих показниках тиску. Тільки судини - це наші ніздрі, а вода - це повітря, що подається апаратом. Якщо підвищити тиск в налаштуваннях, це означає, що об'єм повітря, що подається апаратом, буде збільшуватися і просто не буде встигати повністю проходити через вузькі ніздрі, а частина повітря буде виходити по шляху найменшого опору - повз ніздрів в атмосферу.
Ротоносовые маски
Ротоносовые маски (Full-Face) покривають поверхню обличчя від нижньої губи до перенісся, тобто покривають і ніс і рот. Багато пацієнтів вважають таку маску зручною з огляду на те, що вона дозволяє їм дихати через рот без зменшення тиску, що поставляється через маску. Що це означає? Наприклад, при використанні носової маски повітря надходить через досить вузькі простору - носові ходи, а коли пацієнту потрібні високі цифри лікувального тиску, повітря проходить через них з зусиллям, що неприємно для пацієнта. У той час як рот - більш широке простір, тому проходження повітря під таким же високим лікувальним тиском через рот дискомфорту не доставляє.
Для пацієнтів, які страждають із-за сухості у роті, такі маски будуть найкращим варіантом, тому що зволожене повітря буде надходити і через рот і через ніс. Крім того, часті риніти чи анатомічні зміни носової порожнини, викривлення носової перегородки не є протипоказанням для використання ротоносовой маски на відміну, наприклад, від носової маски.
Якщо пацієнт звик дихати через рот, така маска також буде хорошим варіантом. Ротоносовые маски добре підходять людям з клаустрофобію, так як вони прилягають до обличчя тільки зовні, на відміну від назальних кушионов або назальних СИПАП-масок, які стосуються верхньої губи і перенісся або вставляються безпосередньо в ніздрі.
Однак при використанні ротоносовых масок важче домогтися герметизації, тому що з-за великої поверхні зіткнення з особою може виникати витік повітря. А витік повітря з верхньої частини маски викликає сухість і подразнення очей у деяких людей.
Ще одним недоліком ротоносовых масок є те, що вони ускладнюють сон на боці або на животі, ускладнюють читання, перегляд телевізора і носіння окулярів.
Повна маска
Повна маска (Total Face) - це маска на обличчя. Вона досить рідко використовується на перших етапах підбору, найчастіше це варіант вибору, наприклад, при вираженому пролежневом процесі на переніссі або інших частинах особи, викликаному приляганням ротоносовой маски.
Однак до полнолицевой масці важче звикнути, оскільки при її використанні всі особа перебуває як би в замкнутому просторі. Але у неї багато переваг.
Завдяки мінімальній зоні контакту маски з шкірою рідше утворюються пролежні. Людям, які страждають на клаустрофобію, вона цілком підійде, тому що не закриває їм огляд. Пластик, з якого виконана така маска, абсолютно прозорий, а значить, в ній можна читати (тільки без окулярів), дивитися телевізор.
Іноді пацієнти стикаються з запотівання на внутрішній поверхні маски. В такому випадку можна протерти внутрішню поверхню спеціальним розчином від запотівання окулярів.
Ще одна перевага полнолицевой маски - в тому, що в ній витік повітря при її використанні мінімальна, причому не за рахунок сильного натягу ременів, а за рахунок того, що м'яка силіконова прокладка забезпечує швидке, рівномірне і комфортне прилягання маски до обличчя.
Велика площа поверхні вирівнює тиск у масці і мінімізує подразнення очей.
Вентильована і невентилируемая маска
Продовжимо розбір типів масок згідно класифікації. Що таке вентильована і невентилируемая маска?
Більшість масок для НИВЛ - вентильовані, тобто мають так званий клапан видиху, отвір в масці, через яке здійснюється видих. Але є і невентильовані маски, без клапана видиху, і видих в них здійснюється через спеціальний отвір в контурі.
Іншими словами, сама маска, як ми говорили вище, підбирається за розміром, а насадка, яка одним кінцем приєднується до масці, а іншим - до контуру, буває або з клапаном, або без.
Один з німецьких виробників масок випускає окремі насадки з клапаном або без нього, таким чином, покупець не переплачує.
Під вентильовану і невентильовану маску підбираються і різні контури. Все залежить від того, яку саме маску вам порадить лікар.
Маски з додатковим портом
Маски з додатковим портом (додатковим отвором) потрібні, наприклад, для приєднання кисню, Наприклад, при ХОЗЛ тяжкого ступеня часто вимагається подача додаткового кисню, а значить, потрібна саме така маска.
Маски з лобовим упором
А навіщо в масці лобовий упор і що це? Лобовий упор - ця конструкція, яка кріпиться до верхньої частини маски і прилягає до лоба. Лобовий упор виконаний з пластика, так само, як і сама маска, а безпосередньо прилегла до чола частина - силіконова. Він забезпечує більш рівномірний розподіл тиску маски на шкіру обличчя, завдяки чому зменшується ризик виникнення пролежнів. А у деяких виробників сам лобовий упор можна відокремити від маски і зафіксувати їх в більш зручному для конкретного пацієнта положенні. Лобовий наголос буває варіантом вибору, коли пацієнт змушений постійно носити маску. Однак не всім лобовий упор подобається, деяких пацієнтів він дратує. Тому це теж не універсальний варіант - треба пробувати.
Матеріал маски
Ще одне питання, яке варто торкнутися - це матеріал, з якого виготовлена маска. Сама маска пластикова (полікарбонатна), а прилегла до лиця частина («подушечка»), як правило, силіконова, але багато виробників модифікують прилеглу до лиця накладку. Наприклад, як ми вже говорили вище, є носові маски, на подушечку яких завдано рідкий силікон. Є маски, подушечка яких наповнена гелем для більш м'якого прилягання.
У нас була пацієнтка з вираженою кахексією - підшкірного жиру у неї не було зовсім - тому силіконова подушечка, придавлюючи шкіру до лицьових кісток, викликала у неї вкрай хворобливі відчуття. Тоді ми запропонували їй маску з гелевою подушечкою. Звичайно, це не вирішило проблему повністю, тому що прилягання маски до шкіри неминуче, але біль пройшла.
Ремінці, які фіксують маску до обличчя, також можуть бути різними: зробленими з м'якого матеріалу або жорсткого, з фіксацією заклепкою, застібкою-липучкою, пряжкою, магнітною застібкою та ін. - як кому зручно. Але у випадку, якщо маска обладнана магнітними застібками, потрібно дотримуватися особливих вказівок при її використанні. Така маска повинна знаходитися на відстані не менш 50 мм від будь-якого активного медичного імплантату, наприклад, електрокардіостимулятора або дефібрилятора. Використання масок з магнітними компонентами протипоказано пацієнтам з внутрішньочерепної металевої гемостатичної кліпсою для лікування аневризми судин головного мозку, а також пацієнтам з металевим стороннім тілом в одному або обох очах після травматичних пошкоджень очей).
Проблеми і ускладнення при використанні маски
Розглянемо найбільш часті проблеми, пов'язані з використанні маски, з якими стикаються пацієнти на НИВЛ.
По-перше, це ймовірність появи червоних плям на шкірі в області прилягання маски до обличчя. У цьому випадку спочатку потрібно перевірити, а не туго вона затягнута. Якщо не вдалося вирішити проблему, послабивши ремінці маски, то можна використовувати додаткові гелеві накладки на силіконову частина маски, м'які пластирі на шкіру в області прилягання маски або лобного упору до лиця. На обличчі під маскою може бути подразнення шкіри, запальні елементи через нехтування правилами гігієни.
ВАЖЛИВО
Навіть якщо ви перебуваєте в масці весь день, час від часу її потрібно знімати і протирати обличчя гігієнічними серветками, а вранці і ввечері - мити обличчя будь-яким гіпоалергенним гелем. Саму маску також необхідно містити в чистоті.
По-друге, при тривалому використанні носових канюль, як ми вже говорили вище, можуть утворюватися ранки в носі в місці прилягання силіконових канюль до носової порожнини. В деяких випадках потрібно час для того, щоб шкіра ущільнилася у відповідь на вплив стороннього об'єкта, що створює тиск на неї — як, наприклад, буває у людей, які часто займаються з гантелями: шкіра біля основи пальців у них стає більш жорсткою, потовщується. Але якщо через деякий час ранки в носі все одно утворюються, потрібно замінити канюльную маску або носову ротоносовую і використовувати їх поперемінно. Причому в той час, поки ніздрі відпочивають від канюльной маски, можна змащувати ранки ранозагоювальні, протизапальні мазями.
По-третє, стиснене повітря, навіть зволожений, може сушити слизові оболонки. Навіть якщо апарат оснащений зволожувачем, люди з чутливою слизовою носа (наприклад, з алергічними ринітами, з хронічними захворюваннями носових пазух) можуть відчувати сухість. В апаратах НИВЛ, як правило, є можливість налаштувати силу зволоження повітряної суміші, і ця опція доступна в меню пацієнта. Крім того, можна застосовувати додаткове зрошення слизової носа сольовими розчинами для промивання носа, які можна знайти в аптеці.
По-четверте, досить поширена проблема - виникнення головного болю після ночі, проведеної на НИВЛ.
Якщо ви прокидаєтеся з головним болем після використання маски для CPAP-терапії, причин може бути дві: або надмірно високий тиск повітря, або проблеми з пазухами носа, такі як, наприклад, хронічний запальний процес у них.
Необхідно звернутися до вашого лікаря. Проблеми з пазухами носа також можуть виявлятися на головний біль, що віддає в область за вухами, за вилицями або в області чола або очей. Інколи головні болі бувають викликані інфекцією носової порожнини зразок синуситу. Біль також може бути викликана закладеністю носа або перепадом тиску, який проявляється як біль, або сухістю пазух від повітря, що проходить під тиском.
І, нарешті, багато пацієнти скаржаться на шум при роботі апарату НИВЛ. Він виникає з-за того, що повітря виходить через клапан видиху. Цей шум, особливо в перший час використання апарату, заважає пацієнтам засипати. А одна з наших пацієнток заявила, що її кіт зовсім не боїться самого апарату, проте перестав спати у неї в ногах, тому що лякається саме цього шуму. Здавалося б, комічна ситуація, але - не для пацієнтки: для неї кіт був не просто одним, але ще «грілкою для ніг». Производители и эту проблему пытаются решить, дорабатывая отверстия клапана, уменьшая их и закрывая специальной пластиной. В результате через эти отверстия выходит точно такое же количество воздуха, но - гораздо тише.
Уход за маской
За масками любых видов и типов необходимо ежедневно ухаживать.
Промывать маску нужно каждый день, и это очень важно, так как в ней скапливаются бактерии. Для этого необходимо отсоединить силиконовую часть от пластиковой и тщательно их промыть мыльным раствором. Очень важно тщательно промывать силиконовую подушку (ту часть маски, которая прилегает к лицу). Затем протереть антисептиком, например, мирамистином и высушить. Саму маску без ремней необходимо мыть раз в неделю. Ремни - по степени загрязнения и только холодной водой, так как в теплой они теряют свойство растягиваться.
Резюме: как выбрать идеальную маску?
Так как же выбрать идеальную для вас маску для НИВЛ? Во-первых, нужно правильно подобрать размер. Во-вторых, вы не должны испытывать сильный дискомфорт при первом надевании маски. К сожалению, многих осложнений, которые возникают при использовании масок, не избежать, но их можно и нужно профилактировать.
Сейчас выбор масок очень широк, производители улучшают их свойства. Но какая маска подойдет именно вам, знаете только вы и, возможно, для того чтобы остановиться на идеальной маске, нужно попробовать несколько вариантов. У меня был пациент, который попробовал 10 (!) разных видов масок, а остановился на одиннадцатом. Он говорил: «Да, черт возьми, они дорогие, но то улучшение, которое я ощущаю после использования аппарата, для меня важнее, поэтому я и искал удобную для меня маску».
- ЕКСПРЕС-ТЕСТ НА АНТИГЕН: ЩО ЦЕ ТАКЕ І ДЛЯ ЧОГО ВІН ПОТРІБЕНВже два роки як ми живемо з новою проблемою — пандемією COVID-19. Зараз і медики, і вчені вже схильні вважати, що вірус не збирається залишати нас у спокої навіть у перспективі 2-3 років. SARS-CoV-2 мутує, з'являються все нові і нові варіанти: «дельта», «дельта плюс», «омікрон», «лямбда».Повна версія статті
- Милицю під коліно iWALK 3.0 Hands Free - краща альтернатива традиційним милиць.iWALK 3.0 Hands Free – це інноваційний милицю під коліно, який на відміну від звичайних милиць дає вам свободу рук і пересування. Ви можете вільно ходити по сходах, гуляти, ходити за покупками, займатися домашніми справами і грати з дітьми.Повна версія статті