Бактерицидні лампи: дезінфекція з розумом
Бактерицидні ультрафіолетові лампи активно застосовуються в лікарнях, поліклініках і медичних центрах. Уявити дезінфекцію без цих приладів тут просто неможливо. Однак чи потрібні вони в домашніх умовах? Me розбирався у видах та ефективності таких ламп. Повітря в приміщенні і профілактика захворювань
Повітря в приміщенні і профілактика захворювань
Спалах респіраторних інфекцій в холодну пору року не в останню чергу зумовлені забрудненням повітря в приміщенні. При мінусовій температурі вікна відкриваються рідко, а деякі взагалі заклеюються на зиму. В результаті навіть один кашляющий людина може наповнити мікробами повітря на площі 20 кв. м всього за 20-40 хвилин. Також хвороботворні мікроорганізми, віруси, бактерії та спори грибів приносяться в будинок на одязі, брудних руках, немитих продуктах. Вони можуть осідати в пилу, який при щонайменшому подиху піднімається в повітря, що вдихається людьми. Тому обробка кімнат — важлива частина профілактики захворювань. Використання побутової хімії може шкодити алергікам, погіршувати стан хворих респіраторними інфекціями (подразнювати слизові дихальних шляхів). А от обробка ультрафіолетом таких наслідків не має, тому бактерицидні лампи застосовуються навіть в дитячих і кімнатах, де живуть літні люди.
Сьогодні на ринку представлено безліч моделей бактерицидних УФ-ламп. Всіх їх можна поділити на дві великі категорії — відкритого і закритого типу.
Лампи відкритого типу.
Випромінюють ультрафіолет. В залежності від потужності і конструкції промені можуть розходитися в різні боки (обробка приміщень) або йти спрямованим потоком (обробка поверхонь, предметів тощо). 5
Лампи закритого типу (рециркулятори).
Не випромінюють, обробка ультрафіолетом відбувається всередині корпусу. Принцип їх дії схожий на «мийки повітря» — вони проганяють через фільтри потік, який на виході виходить очищеним від мікрочастинок і деяких хвороботворних мікроорганізмів. Різниця в тому, що рециркулятор бактерицидний не може затримувати пил, пилок тощо. При цьому суттєва перевага УФ-лампи для здоров'я людини в тому, що всередині неї не накопичуються хвороботворні організми, немає фільтрів, які необхідно очищати або замінювати. До того ж навіть така сучасна технологія, як НЕРА-фільтрація, за ефективністю поступається обробці ультрафіолетом. В домашніх умовах іноді використовуються і специфічні лампи для знезараження води. Найчастіше їх ставлять в приватних будинках, у вузлах водопроводу. Вони допомагають очистити воду від різних інфекцій, у тому числі доведена їх ефективність по відношенню до вірусу гепатиту А. Такі лампи використовуються цілий рік, незалежно від сезону.
ефективність рециркуляторов і бактерицидних ламп
Дія інтенсивного ультрафіолетового випромінювання на хвороботворні мікроорганізми сьогодні повністю підтверджено. Причому ефективність не обмежується тільки збудниками респіраторних захворювань. Недавні дослідження показали, що після таких обробок у лікарнях ризик зараження бактерією Clostridium difficile, що викликає важкі коліти та діареї, знижується на 25%.
Американські дослідники з університету Дьюка (Duke University) включили обробку ультрафіолетовими лампами в нову систему дезінфекції лікарняних палат. В результаті вдалося перемогти навіть супербактерії. У тому числі був знищений метицилін-резистентний золотистий стафілокок і ванкоміцин-резистентний ентерокок — збудники небезпечних хвороб, які практично не чутливі до антибіотиків різних груп. І якщо до різних дезінфікуючих засобів бактерії можуть виробляти стійкість, то ультрафіолетове випромінювання залишається стабільно ефективним.
При використанні УФ-ламп будинку треба пам'ятати, що проникаюча здатність променів зовсім невелика. Їх може зупинити скло або шар пилу. Тобто якщо в кімнаті не проводилася вологе прибирання, бактерицидні лампи знищать тільки верхній шар мікроорганізмів. А якщо в нижніх шарах пилу або на самій поверхні залишиться частина колонії бактерій, вони зможуть швидко відновити чисельність.
Рециркулятор, на відміну від ламп відкритого типу, може лише знижувати кількість мікроорганізмів в повітрі, а не проводити повну дезінфекцію, в тому числі обробку поверхонь. При стандартних профілактичних діях це достатньо, якщо в будинку є хворий (джерело інфекції) — малоефективно.
Важливі параметри
При виборі бактерицидної лампи зверніть увагу на такі параметри:
- Переносной или стационарный тип. Стационарные лампы могут быть подвесными, напольными или настенными. Переносной тип лучше в том случае, если излучатель не будет работать в постоянном режиме, а также будет использоваться в разных комнатах.
- Локальная или общая дезинфекция. Выпускаются небольшие лампы для холодильников, шкафчиков с медикаментами и прочим.
- Количество ламп. Варьируется от 1 до 6. Для домашнего использования вполне достаточно моделей с одной-тремя лампами.
- Мощность ламп. Не очень мощные варианты (15 Вт) подойдут для комнат до 25-30 кв. м, приемлемы для локальной дезинфекции. Самые мощные (30 Вт) используются в частных домах, помещениях с площадью более 40 кв. м.
Влияние на здоровье бактерицидных ламп
Направленный ультрафиолет может не только уничтожать микроорганизмы, но и влиять на людей, животных, растения. При использовании открытых бактерицидных ламп людям нельзя находиться в помещении. Неблагоприятное действие может быть таким:
- При воздействии ультрафиолета сразу страдают сетчатка глаза и кожа, лучи могут вызывать ожоги 1 и 2-й степени.
- При длительном и постоянном воздействии мощных УФ-лучей возможно развитие рака кожи. А у людей с сердечно-сосудистыми заболеваниями ухудшается общее состояние, появляется слабость, аритмия и прочее.
Лампы открытого типа нельзя использовать в комнатах с домашними животными. Комнатные растения уже за первый сеанс работы бактерицидной лампы могут получить необратимые повреждения. Поэтому если лампа будет использоваться часто, лучше выбирать рециркулятор — прибор закрытого типа. Поскольку он не излучает, а лишь выпускает продезинфицированный воздух, никакого вреда здоровью принести не может.
- ЕКСПРЕС-ТЕСТ НА АНТИГЕН: ЩО ЦЕ ТАКЕ І ДЛЯ ЧОГО ВІН ПОТРІБЕНВже два роки як ми живемо з новою проблемою — пандемією COVID-19. Зараз і медики, і вчені вже схильні вважати, що вірус не збирається залишати нас у спокої навіть у перспективі 2-3 років. SARS-CoV-2 мутує, з'являються все нові і нові варіанти: «дельта», «дельта плюс», «омікрон», «лямбда».Повна версія статті
- Милицю під коліно iWALK 3.0 Hands Free - краща альтернатива традиційним милиць.iWALK 3.0 Hands Free – це інноваційний милицю під коліно, який на відміну від звичайних милиць дає вам свободу рук і пересування. Ви можете вільно ходити по сходах, гуляти, ходити за покупками, займатися домашніми справами і грати з дітьми.Повна версія статті